Odkryto powód przedwczesnych porodów

Odkryto powód przedwczesnych porodów
Wczesna diagnostyka pozwoliłaby chronić kobiety z grupy ryzyka przed zbyt wczesnym porodem. (fot. SarieHopkins / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce PAP - Nauka w Polsce / slo

Powstawanie dużej liczby kryształów wapnia w wodach płodowych przyczynia się do zbyt wczesnego pęknięcia błon płodowych i przedwczesnego porodu - poinformowali naukowcy z Yale School of Medicine (USA).

Jak podkreślają badacze, odkrycie to stanowi poważny krok ku rozwikłaniu trudnej zagadki porodów przedterminowych, które są wiodącą przyczyną śmierci i poważnych upośledzeń u noworodków.

Dotychczas naukowcy wiedzieli, że rozmaite infekcje, duży stres ciężarnych i krwawienia z łożyska są odpowiedzialne za część porodów przed planowanym terminem końca ciąży. Jednak przyczyny wielu innych porodów przed czasem pozostawały nieznane. W wielu niejasnych przypadkach dochodzi u kobiet do wczesnych skurczy, rozszerzania się szyjki macicy i pęknięcia błon płodowych.

Grupa z Yale University badała hipotezę dotyczącą związku wytrącania się nadmiernej ilości kryształów wapnia w błonach płodowych z przedwczesnym pęknięciem błon i porodem.

- Zaobserwowaliśmy, że u wielu kobiet wyniki badań białek w płynie owodniowym nie wskazują na stan zapalny i nie potrafiliśmy dotąd znaleźć żadnej przyczyny przedwczesnych porodów u części pacjentek. Postanowiliśmy przyjrzeć się, co się dzieje z błonami płodowymi - wyjaśniają badacze.

Naukowcy wiedzieli, że ulegające wapnieniu nanocząsteczki przyczyniają się do wielu chorób, m.in. artretyzmu i miażdżycy. Kompleksy białek z wapniem zaburzają wiele mechanizmów działania komórek i prowadzą do ich obumierania. Uczeni zastanawiali się, czy tego typu zmiany mogą być odpowiedzialne także za uszkodzenie błon płodowych u ciężarnych kobiet.

Badacze użyli specjalnego barwnika do oznakowania złogów wapnia w błonach płodowych i łożysku u kobiet, u których doszło do wczesnego pęknięcia błon płodowych i porodu przed terminem. Przy użyciu specjalnej techniki stworzono w wodach płodowych nanocząsteczki z wapniem, a następnie wystawiono błony płodowe na działanie takich otrzymanych z wód płodowych cząsteczek i badano ich wpływ na działanie i śmiertelność komórek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Odkryto powód przedwczesnych porodów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.