Ostra białaczka szpikowa. Zrób badania krwi

Ostra białaczka szpikowa. Zrób badania krwi
(fot. arichards / flickr.com)
Zbigniew Wojtasiński / PAP / slo

Nieleczona ostra białaczka szpikowa może spowodować zgon w ciągu zaledwie kilku dni. Aby ją odpowiednio wcześnie wykryć, warto robić badania krwi - mówił  dr hab. Grzegorz Basak ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Ostrą białaczkę szpikową można wykryć, jak podkreślił lekarz, przy użyciu zwykłego badania krwi, dlatego warto je rutynowo wykonywać, tym bardziej, że niewiele kosztuje.

Dr Basak z kliniki hematologii warszawskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego podkreślił, że ostra białaczka szpikowa występuje głównie u ludzi w wieku 65-68 lat, u których o powodzeniu leczenia decyduje wczesne jej wykrycie. Kłopot polega na tym, że wywołuje ona dolegliwości, takie jak ciągłe zmęczenie, rzadko z nią kojarzone nawet przez lekarzy.

Objawem ostrej białaczki szpikowej, która jest jedną z częstszych schorzeń hematologicznych, może być większa podatność na infekcje, takie jak angina, zapalenie płuc oraz zapalenie dróg moczowych. Chory ma wysoką gorączkę, odczuwa dreszcze i narzeka na złe samopoczucie.

- Bardziej miarodajna jest analiza krwi, ponieważ ostra białaczka szpikowa nie zdarza się przy prawidłowej morfologii - twierdzi dr Basak. Zmiany we krwi, które wykrywa się tym badaniem, spowodowane są tym, że w organizmie chorego pojawiają się tzw. blasty, młode komórki układu krwiotwórczego, normalnie nieobecne we krwi.

Blasty wypełniają szpik kostny co zaburza wytwarzanie białych i czerwonych krwinek oraz płytek krwi. Spada poziom czerwonych ciałek oraz płytek krwi. Z kolei białych krwinek jest za dużo, ich poziom może wzrosnąć dziesięcio-, a nawet stukrotnie, zatykając drobne naczynia krwionośne. Gdy zdarzy się to w naczyniach płucnych, dochodzi do zatoru płuc, zatkanie naczyń mózgu powoduje natomiast utratę przytomności. Jedynie wcześniejsze wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia może temu zapobiec.

Inne objawy ostrej białaczki szpikowej, to zaburzenia krzepnięcia, przerost dziąseł, wybroczyny i guzki na skórze, również mylone z innymi chorobami, a także powiększenie węzłów chłonnych, śledziony oraz wątroby.

W razie podejrzenia ostrej białaczki, trzeba jak najszybciej zgłosić się do kliniki lub oddziału hematologicznego. - Konieczne jest wykonanie biopsji szpiku kostnego, najczęściej pobieranego w okolicy mostka, bo dzięki temu można ostatecznie potwierdzić występowanie tej choroby - podkreśla dr Basak.

W kolejnej fazie badań diagnostycznych ustala się zmiany w chromosomach pobranych komórek. Sprawdza się również jakie występują mutacje genetyczne. Dzięki tym badaniom można ustalić jakie są rokowania chorego i jaką metodą najlepiej go leczyć.

- Niestety, wciąż mamy duże trudności z leczeniem ostrej białaczki szpikowej, szczególnie u osób starszych, po 65 roku życia, którzy stanowią 80 proc. wszystkich pacjentów - wyjaśnia dr Basak. Pięcioletnie przeżycia w tej grupie uzyskuje się jedynie u 5-15 proc. chorych. Dwukrotnie lepsze efekty osiąga się w leczeniu ludzi młodszych, przed 60. rokiem życia.

- W leczeniu ostrej białaczki szpikowej niewiele się zmieniło w ostatnich 20 latach - przyznaje specjalista. Znacznie lepiej udaje się leczyć przewlekłą białaczkę szpikową, występującą głównie u ludzi młodych. U zdecydowanej większości chorych uzyskuje się wieloletnie przeżycia. Wystarczy codziennie zażywać jedną kapsułkę zawierają substancję blokującą mutację genetyczną, która wywołuje te chorobę.

W leczeniu ostrej białaczki szpikowej stosuje się głównie przeszczep szpiku kostnego od obcego dawcy (tzw. allogeniczny). Według dr Basaka, u 50-60 proc. chorych pozwala on uzyskać pięcioletnie przeżycia, ale z powodu trudności ze znalezieniem odpowiedniego dawcy tylko część pacjentów może skorzystać z tego zabiegu.

Stosowana jest również farmakoterapia. Pozwala ona uzyskać remisje choroby u 60-80 proc. pacjentów z ostrą białaczka szpikową. Jednak choroba często nawraca, po upływie roku, dwóch lub trzech lat. Nawet pięcioletnie przeżycia nie gwarantują wyleczenia, zawsze jest ryzyko, że choroba powróci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ostra białaczka szpikowa. Zrób badania krwi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.