Papieros? Na pewno nie tuż po przebudzeniu

Papieros? Na pewno nie tuż po przebudzeniu
(fot. kan!!!/flickr.com)
PAP / drr

Osoby, które zapalają pierwszego papierosa zaraz po przebudzeniu mogą być bardziej narażone na rozwój raka płuca, a także nowotworów głowy i szyi - wynika z analizy opublikowanej na łamach pisma "Cancer" wydawanego przez American Cancer Society.

Naukowcy z amerykańskiego Penn State College of Medicine przeprowadzili badania, by sprawdzić, czy czas, który upływa od przebudzenia się do sięgnięcia po pierwszego papierosa ma wpływ na ryzyko zachorowania na raka niezależnie od liczby papierosów wypalanych dziennie oraz tego, jak długo dana osoba jest uzależniona.

W badaniach dotyczących rozwoju raka płuca przeanalizowano blisko 4,8 tys. przypadków zachorowań i ponad 2,8 tys. zdrowych osób. Naukowcy zaobserwowali, że wśród osób, które pierwszego papierosa zapalały w ciągu pół godziny po przebudzeniu, ryzyko raka płuca było prawie 1,8-krotnie wyższe niż u osób, które sięgały po papierosa po upływie godziny. W przypadku badanych, którzy wytrzymywali od 30 - 60 minut, było ono wyższe 1,3 - krotnie.

Autor badań dr Joshua Muscat uważa, że wnioski te mogą pomóc identyfikować palaczy, którzy w większym stopniu niż inni są narażeni na nowotwory i wcześniej powinni rozpocząć walkę z nałogiem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papieros? Na pewno nie tuż po przebudzeniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.