Pistacje w walce z cholesterolem

Pistacje w walce z cholesterolem
Spożywanie garści pistacji dziennie może przynieść wiele korzyści (fot. ajh1963)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Jeżeli mamy zbyt wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów powinniśmy częściej sięgać po orzechy, a w szczególności pistacje - dowodzą naukowcy na łamach "Archives of Internal Medicine".

Wraz ze swoim zespołem Sabate zestawił dane pochodzące z 25 analiz przeprowadzonych w latach 1992 - 2007. Informacje dotyczyły 583 kobiet i mężczyzn w wieku od 19 do 86 lat. Naukowcy zaobserwowali, że w grupie spożywającej średnio 67 gramów pistacji dziennie poziom trójglicerydów uległ redukcji o ponad 10 proc.

Poziom cholesterolu zmniejszał się z kolei w zależności od diety badanych. Największą różnicę zanotowano u osób praktykujących typowo zachodni sposób odżywiania - spadek całkowitego poziomu cholesterolu wynosił 7,4 proc., a cholesterolu LDL - 9,6 proc. U zwolenników diety niskotłuszczowej i śródziemnomorskiej było to odpowiednio 4,1 proc. i 6 proc. Co ciekawe, lepsze rezultaty były widoczne w grupie z niższym wskaźnikiem masy ciała.

Garść pistacji dziennie może zmniejszyć nie tylko ryzyko chorób serca. Jak wykazały nieco wcześniej opublikowane badania, 70 gramów tych smacznych orzechów pomaga uchronić się także przed niektórymi rodzajami nowotworów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pistacje w walce z cholesterolem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.