Ponad połowa 15-latek w Polsce nienawidzi swojego ciała. "To najgorszy wynik w Europie"

Ponad połowa 15-latek w Polsce nienawidzi swojego ciała. "To najgorszy wynik w Europie"
(fot. depositphotos.com)
9 miesięcy temu
Gazeta Wyborcza / jb

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", z najnowszego raportu WHO wynika, że polskie nastolatki są najbardziej krytyczne względem swojego wyglądu w całej Europie. Raport pochodzi z maja ubiegłego roku i wynika z niego że 52% dziewcząt i 31% chłopców w wieku 15 lat nienawidzi swojego ciała.

>> TUTAJ przeczytasz więcej

W wieku zaledwie 11 lat 39% dziewcząt uważało, że są za grube, a w wieku 13 lat już 49%. Co ciekawe, w 45 krajach objętych badaniem co czwarty nastolatek zgłaszał uczucie zdenerwowania, rozdrażnienia lub trudności w zasypianiu co najmniej raz w tygodniu. 

Natomiast raport międzynarodowej sieci badawczej HSBC podaje, że 64% dziewcząt i 75% chłopców dotyka także brak wsparcia ze strony znajomych. Podobnie wygląda to w przypadku wsparcia od dorosłych, tutaj aż 79% dziewcząt i 69% chłopców nie otrzymuje wsparcia od nauczycieli.

UNICEF zbadało także jakość życia dzieci z 38 krajów Unii Europejskiej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Polska zajmuje w nim 31. miejsce. Pod uwagę były brane: dobrostan psychiczny, zdrowie fizyczne oraz kompetencje społeczne i edukacyjne. Wynika z niego, że w Polsce na 100 tys. nastolatków w wieku 15-19, dziewięć z nich popełnia samobójstwo. Pod względem zdrowia fizycznego Polska znalazła się na 22. miejscu - ponad 25% dzieci cierpi na nadwagę lub otyłość. W przypadku kompetencji edukacyjnych jesteśmy dość wysoko, bo na 7. miejscu, gorzej jest z kompetencjami społecznymi, ponieważ co trzecie dziecko w Polsce ma trudności w nawiązywaniu przyjaźni i znajomości.

Przeczytaj więcej na ten temat:

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Olubińska
34,92 zł
49,90 zł

Kobiecość – siła, która zmienia świat

Kobieta w wielkim mieście to cykl osobistych i wzruszających wywiadów ze znanymi kobietami, które miały odwagę zawalczyć o swoje marzenia. To opowieść o sile miłości, trudnych relacjach, pasji zawodowej...

Skomentuj artykuł

Ponad połowa 15-latek w Polsce nienawidzi swojego ciała. "To najgorszy wynik w Europie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.