Rozwód zostawia trwały uszczerbek na zdrowiu

Rozwód zostawia trwały uszczerbek na zdrowiu
Ci, którzy przeżyli rozwód lub owdowieli cierpieli na więcej przewlekłych schorzeń (fot.shutterstock.com)
PAP / slo

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago oraz Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore doszli do wniosku, że rozwód oraz wdowieństwo trwale osłabiają zdrowie i nawet powtórne zamążpójście nie jest w stanie tego naprawić.

Amerykańscy naukowcy przebadali 8652 osób w wieku od 51 do 61 lat, badania wykazały, że ci, którzy przeżyli rozwód lub owdowieli cierpieli na więcej przewlekłych schorzeń, takich jak choroby serca, cukrzyca lub rak oraz mieli więcej problemów z poruszaniem się niż ci, którzy nie rozstali się z małżonkiem.

DEON.PL POLECA

Kondycja zdrowotna człowieka jak wiadomo zależy od genów oraz innych czynników, najnowsze badania wskazują, że status małżeński ma również wpływ na jego zdrowie z punktu widzenia socjologii. Według dr Lindy Waite socjologa; zawarcie związku małżeńskiego przynosi niemal natychmiast korzyści zdrowotne, gdyż sprzyja zachowaniom prozdrowotnym u mężczyzn i poprawia ekonomiczne warunki życia kobiet. Za to, rozwód lub wdowieństwo odbijają się niekorzystnie na zdrowiu, gdyż spadają dochody i pojawiają się stresy związane np. z podziałem opieki nad dziećmi.

Niektóre schorzenia, jak np. depresja pojawiają się od razu w odpowiedzi na zmiany w naszym życiu, wyjaśnia dr Waite. Przewlekłe choroby jak cukrzyca, choroby serca rozwijają się powoli w dłuższym okresie czasu, pod wpływem wielu doświadczeń z przeszłości. Dlatego też ponowne zamążpójście nie jest w stanie naprawić następstw zdrowotnych spowodowanych przez rozwód czy śmierć małżonka - przeczytamy w "Journal of Health and Social Behavior".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rozwód zostawia trwały uszczerbek na zdrowiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.