Sen dodaje mózgowi energii

Sen dodaje mózgowi energii
Podczas pierwszych faz snu poziom energii znacząco rośnie w tych częściach mózgu, które są aktywne podczas czuwania (fot. by__tht / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Podczas pierwszych faz snu poziom energii znacząco rośnie w tych częściach mózgu, które są aktywne podczas czuwania - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Journal of Neuroscience".

Dobry nocny sen jest nam niewątpliwie potrzebny do odnowienia sił, dotychczas jednak nie zbadano dokładnie jakie procesy zachodzą w naszym mózgu podczas snu. Doktor Radhika Basheer i Robert McCarley z Boston V.A. Healthcare System i Harvard Medical School odkryli, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest podniesienie poziomu energii w mózgu podczas snu.

Naukowcy badali poziom adenozynotrifosforanu (ATP) - uniwersalnego związku magazynującego i transportera energii w komórkach - w mózgu szczurów. Okazało się, że poziom ATP rośnie podczas snu wolnofalowego (nie REM) w czterech kluczowych regionach mózgu aktywnych podczas czuwania. Jednocześnie kiedy szczury śpią spada całkowita aktywność mózgu.

DEON.PL POLECA

Kiedy gryzonie nie śpią poziom ATP jest stały, nawet kiedy naukowcy pobudzili szczury do czuwania trzy lub sześć godzin po ich zwyczajowej drzemce, nie zaobserwowali wzrostu poziomu ATP.

Badacze stwierdzili, że sen jest niezbędny do przywrócenia wysokiego poziomu energii zamagazynowanej w postaci ATP, brak snu mu zapobiega. Wzrost poziomu energii może być potrzebny do procesów odnowy i wzmocnienia organizmu zachodzących jedynie podczas snu.

Zdaniem autorów pracy wzrost poziomu energii jest związany ze spadkiem aktywności komórek mózgu podczas snu, ale możliwe, że wpływają na niego również inne czynniki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sen dodaje mózgowi energii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.