Skutki uboczne szczepień na nową grypę

Skutki uboczne szczepień na nową grypę
Skutki uboczne szczepień na nową grypę (fot. scx.hu)
PAP / ad

We Francji po zaszczepieniu ok. 100 tys. osób - pracowników służby zdrowia - przeciwko wirusowi grypy A/H1N1 zanotowano 91 przypadków wystąpienia skutków ubocznych, w tym cztery przypadki poważne - poinformowała w piątek Francuska Agencja Zdrowia i Bezpieczeństwa Produktów Leczniczych (Afssaps).

W swym biuletynie obejmującym okres pomiędzy 21 października a 10 listopada Afssaps pisze, że "większość przypadków zachorowań miała charakter lekki bądź umiarkowany".

Wszystkim zaszczepionym podano szczepionkę Pandemrix firmy GlaxoSmithKline, jedyną obecnie dostępną we Francji.

Cztery "poważne przypadki" dotyczą dwóch dolegliwości neurologicznych, w tym podany we czwartek wieczorem przez ministerstwo zdrowia "możliwy" przypadek wystąpienia syndromu Guillain-Bare, objawiający się reakcją alergiczną i kłopotami oddechowymi.

Minister zdrowia Roselyne Bachelot w piątek zastrzegła, że w tym przypadku podawany jest "mocno w wątpliwość" związek pomiędzy szczepieniem a chorobą Guillain-Barre, rzadką chorobą obwodowego systemu nerwowego. Chora to 37-letnia kobieta, która według Afssaps wcześniej nie miała problemów ze zdrowiem; w sześć dni po szczepieniu wystąpiły u niej objawy parestezji - zaburzenia czucia w postaci mrowienia, pieczenia skóry.

Inny przypadek dotyczy 34-letniego mężczyzny, który już przed 12 laty miał kłopoty neurologiczne o charakterze parestezji i obecnie ponowiły się one po trzech dniach od szczepienia. Pacjent wciąż przebywa w szpitalu i jego stan się poprawia.

Trzeci przypadek dotyczy reakcji alergicznej w postaci obrzęku, który wystąpił zaraz po zaszczepieniu 26-letniej kobiety, która nigdy nie była alergiczką. Według raportu Afssaps "stan jej zdrowia polepsza się, a takie niepożądane efekty występują w wypadku większości szczepionek".

Kolejna chora to 30-letnia kobieta, która wcześniej miała alergię na sierść kota. Po szczepieniu wystąpiły u niej skurcze oskrzeli, duszności, gorączka i wysypka. I jej stan "w wyniku leczenia polepsza się".

U 82 osób doszło do niepożądanych lekkich skutków zaszczepienia, takich jak ból w miejscu iniekcji, obrzęk, zgrubienie, reakcje alergiczne - rumień, pokrzywka, a także gorączka, ból głowy, zmęczenie lub objawy grypy.

Jedynie 20 procent Francuzów rozważa ewentualność zaszczepienia się przeciwko grypie A/H1N1 - podaje agencja AFP. Większość obawia się skutków ubocznych szczepionki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Skutki uboczne szczepień na nową grypę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.