Szpital psychiatryczny prosi o wsparcie dla pacjentów z koronawirusem. "Najbardziej cieszą się z owoców i soków"

Szpital psychiatryczny prosi o wsparcie dla pacjentów z koronawirusem. "Najbardziej cieszą się z owoców i soków"
(fot. Facebook / Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie)
1 rok temu
wyborcza.pl / babinski.pl / df

Lekarze z oddziału psychogeriatrii zainicjowali tę akcję dla pacjentów, zakażonych COVID, którzy nie mogą wychodzić poza oddziały i których nie mogą odwiedzać bliscy. Sprawdź, jak możesz pomóc.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza" krakowski Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego to jedna z niewielu placówek leczenia psychiatrycznego w Polsce, która przyjmuje pacjentów z koronawirusem. Lekarze z oddziału psychogeriatrii zainicjowali akcję pomocy dla pacjentów, zakażonych COVID, którzy nie mogą wychodzić poza oddziały i których nie mogą odwiedzać bliscy.

"Najbardziej cieszą się z owoców i soków, których z racji wcześniej rozstrzygniętych przetargów na dostarczenie żywności, szpital nie może im zapewnić w ramach serwowanych posiłków. Mimo że obecnie np. mandarynki są tańsze niż jabłka" - mówią dla "Wyborczej" przedstawiciele placówki. Oprócz tego, potrzebne są także kosmetyki (szampony, żele pod prysznic, pianki do golenia, .

Do akcji włączyli się influencerzy, m. in. Janina Bąk - autorka książek, znana jako Janina Daily. "Myślę, że to ważne. Myślę o tych pacjentach jakby zrobionych jakby ze szkła, bardzo kruchych. I myślę, że naszym obowiązkiem jest, by spróbować zadbać, by nie rozsypali się jak szklanka zrzucona z dużej wysokości" - pisze.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Istnieją ludzie, u których piekło już było, zostawiło pieczątkę. Czasem w postaci blizn po autoagresywnych cięciach, czasem jako sinofioletowa pręga po sznurze na szyi, a czasem są to ślady zupełnie niewidoczne, w postaci rozpaczy i takich śladów, jakby ktoś chirurgicznie wyciął wszystkie elementy w człowieku, które odpowiadają za nadzieję, że jeszcze będzie lepiej. Gdy ja byłam chora czułam się jak taka lalka, w całości wypełniona trocinami, za które posłużyły poszatkowane emocje, jakby starte na tarce o niedużych oczkach. Nie rozsypałam się trwale tylko dzięki mojemu mężowi, jest jak gumka recepturka, który spina wszystkie moje pocięte fragmenty w całość. Ten proces zdrowienia jest tak pożądany, a przy tym tak trudny, bo jak znaleźć siłę na terapię, zadania, mówienie o tym, co trudne, gdy nawet energia na najzwyklejsze czynności jest zakopana głęboko, pod ciężarami wszystkich doświadczeń, trudnych emocji, oszukujących zmysłów. Dziś chciałabym Was poprosić o pomoc właśnie dla takich chorych - jakby zbyt delikatnych na to, jak wygląda świat. Pacjenci szpitala psychiatrycznego im. Doktora Józefa Babińskiego, chorzy również na COVID, są skazani na jeszcze silniejszą samotność, albowiem pozbawieni są możliwości odwiedzin, spotkań z bliskimi, możliwości wyjścia do świata zewnętrznego. Szpital prosi o dary dla takich pacjentów w postaci słodyczy, soków, owoców, kosmetyków (szampon, żel pod prysznic, pasta do zębów)… Paczki możecie przywozić osobiście, w dni powszednie od 9 do 14 w Interdyscyplinarnych Centrum Terapii (budynek XIV, ul Babińskiego 29). Jeśli nie jesteście z Krakowa, a chcecie pomóc, to potrzebna jest również pomoc finansową. Wpłat można dokonywać na konto Fundacji Pomocy Chorym Psychiatrycznie im. Tomasza Deca: 22 1240 4432 1111 0000 4736 1119 z dopiskiem „COVID Pacjenci”. Myślę, że to ważne. Myślę o tych pacjentach jakby zrobionych jakby ze szkła, bardzo kruchych. I myślę, że naszym obowiązkiem jest, by spróbować zadbać, by nie rozsypali się jak szklanka zrzucona z dużej wysokości.

Post udostępniony przez Janina Daily (@janina.daily)

Jak można przekazać paczki? Pisze o tym szpital w ogłoszeniu:

W czasie pierwszej fazy epidemii koronawirusa na wiosnę bieżącego roku pacjenci i pracownicy Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie doświadczyli bezprecedensowej pomocy i wsparcia ze strony firm, restauracji i osób prywatnych. Obecnie pracujący w Szpitalu lekarze z oddziału psychogeriatrii zainicjowali akcję pomocy dla Pacjentów, zakażonych COVID, którzy nie wychodzą poza oddziały i których nie mogą odwiedzać bliscy. Jest ich teraz ponad stu. Dary przyjmuje w dni powszednie od 9.00 do 14.00 Interdyscyplinarne Centrum Terapii, które mieści się w budynku nr. XIV przy centralnym rondzie Szpitala (obok jest parking). Wjazd na teren Szpitala dla Darczyńców jest oczywiście bezpłatny.

Można również dokonywać wpłat na konto Szpitala:

35 1240 4722 1111 0000 4852 3589 z dopiskiem „COVID Pacjenci”

lub Fundacji Pomocy  Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca

22 1240 4432 1111 0000 4736 1119 także z dopiskiem „COVID Pacjenci”

Jak czytamy na Facebooku szpitala, pierwsze paczki już zostały przekazane:

 

❤️❤️❤️Wielkie dzięki! Pierwsze dary już w Szpitalu! Trafiły na oddziały psychogeriatryczne i oddział psychiatrii...

Opublikowany przez Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie Poniedziałek, 9 listopada 2020
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin
27,93 zł
39,90 zł

Dojrzała wiara to zgoda na obcowanie z Tajemnicą

Czy psychologia jest wrogiem wiary? A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Czy wyznacznikiem bliskości z Bogiem są emocje? Co Pismo Święte mówi o orientacji seksualnej?...

Skomentuj artykuł

Szpital psychiatryczny prosi o wsparcie dla pacjentów z koronawirusem. "Najbardziej cieszą się z owoców i soków"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.