Tłuszczyk na udach chroni przed chorobami serca

Tłuszczyk na udach chroni przed chorobami serca
Tkanka tłuszczowa znajdująca się w dolnej części ciała ma większą zdolność do produkcji substancji korzystnych dla zdrowia. (fot. dziennik.com)
10 lat temu
dziennik.com

Szczupłe uda od lat promowane są przez media, a księgarnie zarabiają na poradnikach dotyczących specjalnych diet oraz zestawów ćwiczeń, które pozwolą na utrzymanie tej części ciała zgrabnej i smukłej. Jednak, jeżeli najnowsze badania zostaną potwierdzone, może się okazać, że wcale nie musimy tak usilnie się starać o odchudzenie ud, a w każdym razie nie przesadzać w tych staraniach.

Duńscy naukowcy, którzy od 10 lat prowadzili obserwacje na grupie 2800 osób, odkryli, że ci, którzy mają mniejszy obwód ud (dokładnie mniejszy niż 60 cm), są w większym stopniu narażeni na choroby serca oraz przedwczesną śmierć. Wyniki te nie zależą od tkanki tłuszczowej oraz współczynnika BMI (Body Mass Index). Zanim jednak zrezygnujemy z ćwiczeń i kontrolowania diety, warto wiedzieć, że grube uda nie gwarantują mniejszego ryzyka.

Nie wiadomo na razie, dlaczego tak się dzieje, że u osób posiadających szczupłe uda występuje większe ryzyko wystąpienia chorób serca. Bardzo możliwe jest, że tłuszcz gromadzący się na udach i biodrach chroni przed tymi chorobami.

Tkanka tłuszczowa znajdująca się w dolnej części ciała ma większą zdolność do produkcji substancji korzystnych dla zdrowia – mówi Berit Heitmann, dyrektor w Research Unit for Dietary Studies at Copenhagen University Hospital's Institute of Preventive Medicine i autor najnowszych badań.

Natomiast inne doświadczenia pokazują, że mniejsza masa mięśniowa w udach i w dolnej części ciała może oznaczać, że ciało ma mniejszą zdolność do wytwarzania insuliny potrzebnej w przetwarzaniu glukozy, co potencjalnie prowadzi do cukrzycy typu B, jak również do chorób serca.

Nawet jeśli nie ma dowodów na to, że masa mięśniowa chroni przed chorobami serca, każdy z nas powinien uprawiać sport, bo przecież sport to zdrowie. Zachowanie sprawności fizycznej zapobiega wielu chorobom, pozwala zachować młodość i sprawność na długie lata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tłuszczyk na udach chroni przed chorobami serca
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Tłuszczyk na udach chroni przed chorobami serca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.