Własny dotyk potrafi łagodzić ból
Dotykanie bolącego miejsca pozwala mózgowi utworzyć wirtualny obraz ciała i złagodzić ból - informuje pismo "Current Biology".
Podczas badań naukowcy posługiwali się metodą o efektownej nazwie "Thermal Grill Illusion"(TGI). Polega ona na zanurzaniu palców wskazującego i serdecznego (IV palec) w gorącej (ale nie wrzącej) wodzie, podczas gdy środkowy palec zanurza się w wodzie zimnej. W rezultacie powstaje złudzenie, że środkowy palec trafił do wrzątku - badana osoba czuje ból, jednak jej palcom nie grozi poparzenie.
Jak tłumaczy kierująca badaniami dr Marjolein Kammers, mózg nie wie, że ból jest złudzeniem, co pozwala naukowcom badać jego odczuwanie nie szkodząc nikomu.
Ból odczuwany przez środkowy palec był mniejszy aż o 64 proc., gdy procedurę TGI stosowano na obu rękach, a wszystkie trzy palce jednej ręki stykały się z takimi samymi palcami drugiej ręki.
Gdy dotykały się tylko jeden lub dwa palce albo gdy bolącej ręki dotykał ktoś inny, nie obserwowano tak silnego efektu przeciwbólowego. Zdaniem naukowców, na odczuwanie bólu wpływają nie tylko same sygnały dochodzące z nerwów bólowych, ale także integracja tych sygnałów w spójny obraz ciała jako całości. Dotykanie bolącego miejsca pozwala lepiej rozpoznać umiejscowienie bólu i ograniczyć jego odczuwanie.
Skomentuj artykuł