Wzmacniacz pamięci pomoże leczyć demencję

Wzmacniacz pamięci pomoże leczyć demencję
Neuropeptyd S jest niezbędny w procesie utrwalania wspomnień (fot. manuclaude / flickr.com)
10 lat temu
PAP - Nauka w Polsce / slo

Zidentyfikowano cząsteczkę, która pomaga utrwalić wspomnienia zarówno na temat zwykłych przedmiotów, jak i przykrych wydarzeń - informuje internetowe wydanie pisma "Neuropsychopharmacology". Zdaniem autorów pracy, ich odkrycie może pomóc m.in. w leczeniu demencji i innych zaburzeń poznawczych.

Myszy poddano testom sprawdzającym zdolność zapamiętywania nieprzyjemnych wydarzeń. Gdy NPS podawano gryzoniom tuż po zakończeniu testu lub później pamiętały one przykrą sytuację dłużej i silniej. Aplikacja NPS przed testem nie przynosiła jednak podobnych efektów.

Ponadto, NPS poprawiał zapamiętywanie nie tylko bodźców o nieprzyjemnym charakterze, ale też np. nowych obiektów. - Pod wpływem neuropeptydu S pamięć gryzoni znacznie się poprawiała, a efekty jego działania były długotrwałe i niezależne od rodzaju wspomnień. Wydaje się, że zwiększając czujność, a jednocześnie łagodząc lęk NPS przygotowuje zwierzęta do tego, by uczyły się lepiej - komentuje prowadzący badania dr. Rainer Reinscheid.

Z kolei, zmodyfikowane myszy, które nie produkowały receptora dla NPS (tj. cząsteczki, za pomocą której NPS wywiera swój wpływ na mózg) miały znacznie gorsze zdolności pamięciowe niż gryzonie niezmienione. Objawiało się to m.in. problemami z utrwalaniem wspomnień o przykrych zdarzeniach, o nowych przedmiotach i o miejscach oraz zapamiętywaniem rzeczy w kontekście.

Według dr. Reinscheida, odkrycie jego zespołu może pomóc lepiej zrozumieć mechanizm gromadzenia wspomnień i przyczynić się do opracowania nowych metod leczenia zaburzeń pamięci, takich jak choroba Alzheimera i inne demencje. Może też ułatwić zrozumienie zespołu stresu pourazowego, który objawia się ciągłym przeżywaniem natrętnych wspomnień o przykrych doświadczeniach życiowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wzmacniacz pamięci pomoże leczyć demencję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.