Afrykańscy jezuici apelują o zniesienie opłat patentowych od szczepionek

Afrykańscy jezuici apelują o zniesienie opłat patentowych od szczepionek
Fot. Prasesh Shiwakoti (Lomash) / Unsplash
PAP/kb

Afrykańscy jezuici zaapelowali do przedstawicieli USA, Niemiec i Unii Europejskiej o zawieszenie patentów i praw własności intelektualnej szczepionek na koronawirusa oraz testów i leków przydatnych w walce z Covid-19.

Umowa w tej sprawie miałaby obowiązywać do zakończenia pandemii. Konferencja Jezuitów Afryki i Madagaskaru (JCAM) oświadczyła, że inicjatywa ta może uratować miliony istnień ludzkich. Zakonnicy przypominają, że została ona poparta przez sto krajów i ponad 400 organizacji pozarządowych z całego świata. Przywołali także apel papieża Franciszka, który wezwał do udostępnienia szczepionek na COVID-19 wszystkim potrzebującym, szczególnie najbiedniejszym.

Według nich stanowisko krajów takich jak Niemcy, które nadal pozostają obojętne wobec idei tymczasowego odstępstwa od praw patentowych, przyczynia się do pogłębienia globalnego kryzysu nierówności. Zaznaczają, że skutki pandemii w krajach o niższym poziomie zamożności są niszczycielskie, a brak interwencji grozi konsekwencjami dla całej ludzkości.

„Im dłużej wirus będzie krążył wśród niezaszczepionych społeczeństw, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się nieznanych mutacji, które mogą zaszkodzić również krajom zaszczepionym, także tym, które sprzeciwiają się zawieszeniu patentów” - czytamy w oświadczeniu afrykańskich przełożonych Towarzystwa Jezusowego.

Zakonnicy zauważają, że w Afryce nowe mutacje wirusa już teraz powodują wzrost zarażeń i zgonów oraz dalsze szkody dla osłabionych gospodarek Czarnego Lądu. Jak donoszą analitycy Afrykańskiego Banku Rozwoju problem jest na tyle poważny, że grozi oddaleniem Afryki od jednego z celów zrównoważonego rozwoju, jakim jest wyeliminowanie skrajnego ubóstwa do roku 2030.

Do zawieszenia praw patentowych dla łatwiejszej dostępności szczepionek na koronawirusa wzywała już Stolica Apostolska. Podczas posiedzenia Światowej Organizacji Handlu (WTO) zaapelował o to przedstawiciel Watykanu abp Ivan Jurkovič. Papieski dyplomata stwierdził, że skomplikowane mechanizmy ochrony praw własności intelektualnej stanowią obecnie znaczną przeszkodę w rozwiązaniu aktualnej sytuacji kryzysowej. 

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Theresa Aletheia Noble FSP
59,90 zł

Memento mori – pamiętaj o śmierci – nie jest chwilowym trendem, lecz starożytną praktyką, do której zachęca Pismo Święte, Jezus, Ojcowie Kościoła i wielu świętych. Pamiętanie o nieprzewidywalności i nieuchronności śmierci paradoksalnie pomaga nam docenić...

Skomentuj artykuł

Afrykańscy jezuici apelują o zniesienie opłat patentowych od szczepionek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.