Polki pomagają kobietom z Afryki

Polki pomagają kobietom z Afryki
Fot. depositphotos.com
2 miesiące temu
KAI /kb

- Chcemy, aby afrykańskie kobiety mogły godnie rodzić, a ich dzieci nie umierały zaraz po przyjściu na świat – mówi Izabela Cywa, która przez kilka lat zarządzała misyjnym szpitalem i pomagała budować studnie w najbiedniejszych regionach tego kraju. 

Pionierski projekt „Bezpieczna mama” powstał by przeciwdziałać cierpieniu kobiet w Afryce. Realizowany będzie w Republice Środkowoafrykańskiej, ale jego pomysłodawczynie chcą go zaszczepić w wielu krajach Czarnego Lądu. 

- Projekt powstał z myślą o kobietach, które niewiarygodnie cierpią w Republice Środkowoafrykańskiej. Rodzą w niesamowicie trudnych warunkach. W tamtejszych ośrodkach zdrowia brakuje prądu i wody. W niektórych, łóżka porodowe są jeszcze drewniane, nie ma w nich lekarza ani wyspecjalizowanego personelu, pracują przyuczeni ludzie, którzy jedynie potrafią pisać i czytać – mówi Radiu Watykańskiemu Izabela Cywa.

- Realizowany w 24 ośrodkach projekt "Bezpieczna mama" kładzie nacisk na edukację położnych. Jego innowacyjność polega na tym, że dzięki pomocy polskich ginekologów, położników i położnych nagraliśmy serię fantastycznych filmów edukacyjnych, które przetłumaczono na francuski i lokalny język sango. Dzięki tym filmom wyszkolona przez nas położna będzie prowadziła szkolenia z położnymi pracującymi w tych 24 ośrodkach zdrowia. Zakupimy też podstawowy sprzęt. Wiele zgonów okołoporodowych jest np. przez brudne nitki, którym zawiązuje się pępowinę po porodzie. Zaczynamy od naprawdę małych rzeczy i podstawowego sprzętu, który naprawdę ratuje życie. Zacisk do pępowiny kosztuje 50 gorszy, a ma tak wielką wagę - dodaje.

Republika Środkowoafrykańska znajduje się na czele najuboższych państw świata. Od lat mierzy się z kolejnymi konfliktami. 80 proc. powierzchni tego kraju znajduje się w rękach rebeliantów. Przekłada się to również na system opieki, na który, poza stolicą, państwo nie przeznacza praktycznie żadnych nakładów. -

- Zaledwie 6 proc. położnych ma jakiekolwiek wykształcenie medyczne. Śmiertelność okołoporodowa jest tam jedną z najwyższych na świecie – wyjaśnia papieskiej rozgłośni Izabela Cywa.

Jak dodaje, dostarczanie sprzętu medycznego do Afryki jest bardzo ważne, ale kluczowa jest edukacja. Stąd m.in sam będzie dzielić się na miejscu swą wiedzą i doświadczeniem z miejscowym personelem.

- Sam sprzęt nikogo nie wyleczy i nikomu nie uratuje zdrowia – zaznacza Izabela Cywa. 

Projekt, realizowany we współpracy z Fundacją Redemptoris Missio, rozpocznie się we wspomnienie św. Józefa (19 marca). Niestety inicjatywa napotyka na trudności. Ostatnio wycofał się jeden ze sponsorów. Każdy może jednak wesprzeć inicjatywę przez stronę https://pomagam.pl/bezpiecznamama.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemek Wysogląd SJ
34,92 zł
49,90 zł

Nie, to nie jest ilustrowana hagiografia ani biografia św. Ignacego Loyoli. To raczej próba osobistego spojrzenia na historię duchowego doświadczenia i głębokiej przemiany, jaką przeszedł pewien ambitny, młody szlachcic – Iñigo Lopez de Loyola.

Przeżyj...

Skomentuj artykuł

Polki pomagają kobietom z Afryki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.