Papież: jedności nie tworzy się przy biurku, ale na drodze braterstwa

Papież: jedności nie tworzy się przy biurku, ale na drodze braterstwa
(Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
KAI/dm

Papież Franciszek przyjął w piątek w Watykanie delegację młodych mnichów i księży należących do prawosławnych Kościołów wschodnich. Papież podkreślił, że jedność chrześcijan, będąca życzeniem Chrystusa, nie może polegać na uniformizacji. Ma być raczej harmonią w różnorodności charyzmatów, które otrzymujemy od Ducha Świętego.

Nawiązując do niedzielnej uroczystości Zesłania Ducha Świętego, Papież zaznaczył, że jedność pomiędzy Kościołami jest przede wszystkim darem, a nie wyłącznie efektem naszych prac i działań dyplomatycznych.

- To nie projekt, który może powstać przy biurku, ale wspólna droga, którą Duch Święty rozpoczął w czasie Pięćdziesiątnicy - powiedział papież Franciszek.

- Jej budowanie wymaga czasu, jedność bowiem wzrasta w dzieleniu się, krok po kroku, we wspólnej gotowości do przyjmowania radości i trudów podróży, w niespodziankach, które pojawiają się po drodze. Św. Ireneusz, którego niedawno ogłosiłem »Doktorem Jedności«, mówi, że Kościół to »karawana braci«. W tej karawanie wzrasta i dojrzewa jedność, która - taki jest Boży styl - nie przychodzi jako spadający z nieba cud, ale jest owocem cierpliwej i wytrwałej wspólnej podróży - powiedział papież.

- Jedność nie jest celem samym w sobie, ale ma służyć misji. Jezus mówi, że mamy być jedno, aby świat uwierzył. Kościół narodził się jako wspólnota misyjna właśnie w dniu Pięćdziesiątnicy. Świat cały czas czeka na poznanie Ewangelii miłości, wolności i pokoju, o której mamy świadczyć razem, a nie przeciwko sobie lub daleko od siebie - stwierdził papież.

Łukasz Sośniak SJ/vaticannews /dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież: jedności nie tworzy się przy biurku, ale na drodze braterstwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.