Prezydent Zełenski podziękował papieżowi za wsparcie działań pokojowych na Ukrainie

Prezydent Zełenski podziękował papieżowi za wsparcie działań pokojowych na Ukrainie
Papież Franciszek (Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
KAI/dm

Ukraiński przywódca odnosząc się do swej kolejnej rozmowy telefonicznej z papieżem Franciszkiem, wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu za jego życzenia bożonarodzeniowe dla Ukrainy i wsparcie tak zwanej Formuły Pokoju obejmującej ponad 80 państw - poinformował portal Vatican News.

O swej rozmowie telefonicznej z papieżem Franciszkiem poinformował osobiście prezydent Ukrainy w przemówieniu opublikowanym na oficjalnej stronie prezydencji i na jego koncie X.

DEON.PL POLECA
„Właśnie rozmawiałem z Jego Świątobliwością papieżem Franciszkiem, aby wyrazić wdzięczność za jego życzenia świąteczne dla Ukrainy i Ukraińców” - powiedział Zełenski - „za jego życzenia pokoju, pokoju dla nas wszystkich”.

Rozmawialiśmy o naszej wspólnej pracy nad Formułą Pokoju: ponad 80 państw jest już zaangażowanych na poziomie swoich przedstawicieli. Będzie ich więcej. Jestem wdzięczny Watykanowi za wsparcie naszej pracy” - zakończył Wołodymyr Zełenski.

Spotkanie 13 maja

Franciszek przyjął ukraińskiego prezydenta w Watykanie 13 maja, było to drugie osobiste spotkanie po pierwszym, które miało miejsce w 2020 roku, a pierwsze od czasu pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Od czasu agresji z 24 lutego 2022 r. odbyło się kilka rozmów telefonicznych między Franciszkiem a Zełenskim. Pierwsza miała miejsce 26 lutego ubiegłego roku, dwa dni po rozpoczęciu konfliktu. Papież - relacjonował wówczas Zełenski na Twitterze - wyraził swój najgłębszy smutek z powodu tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w tym kraju, natomiast prezydent potwierdził, że naród ukraiński odczuwa duchowe wsparcie Ojca Świętego.

Kolejna rozmowa telefoniczna odbyła się 22 marca 2022 roku. Zełenski poinformował na Twitterze, że powiedział papieżowi o „trudnej sytuacji humanitarnej i blokowaniu korytarzy pomocowych przez siły rosyjskie”, mówiąc, że „z zadowoleniem przyjmuje mediacyjną rolę Stolicy Apostolskiej w położeniu kresu ludzkiemu cierpieniu”.

Kolejna rozmowa telefoniczna miała miejsce 12 sierpnia 2022 roku. Również na Twitterze ukraiński prezydent stwierdził wtedy, że rozmowa dotyczyła okropności, jakich doświadczyła ludność z powodu rosyjskiej inwazji. Zełenski wyraził wdzięczność papieżowi za jego modlitwy i z niecierpliwością czekał na jego wizytę w Kijowie.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prezydent Zełenski podziękował papieżowi za wsparcie działań pokojowych na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.