12. Dni Tischnerowskie w Krakowie

12. Dni Tischnerowskie w Krakowie
Głównym organizatorem tegorocznych Dni Tischnerowskich jest Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna. Szczegółowy program XII Dni Tischnerowskich można znaleźć na stronie www.tischner.pl.
9 lat temu
KAI / slo

Dni Tischnerowskie tradycyjnie rozpoczęły się Mszą św., której 25 kwietnia w kościele św. Anny przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś. Do piątku filozofie, naukowcy, aktorzy i reżyserzy będą rozmawiać o życiu i twórczości ks. Tischnera.

W homilii bp Ryś mówił, że Ewangelia pokazuje świat, który jest dla uczniów zadaniem. - Idźcie i nauczajcie, to wiara w możliwość przemiany całego świata - powiedział.

Hierarcha postawił pytanie co zostało w uczniach Chrystusa z wiary w możliwość podboju kosmosu przez Ewangelię? Jego zdaniem, ks. Józef Tischner nie bał się świata i wiedział, że jest do niego posłany. - Miał zdolność opisywania świata w odniesieniu do każdego człowieka i tego co się w nim dzieje - mówił.

W kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących "polski kształt dialogu Kościoła i świata" nagrodzona została s. Małgorzata Chmielewska, przełożona polskiej Wspólnoty Chleb Życia, "za cierpliwą i pełną niespożytej inwencji pracę na rzecz bezdomnych i wykluczonych. Siostra Chmielewska uczy mądrej miłości i przypomina, że ubogi powinien mieszkać w sercu Kościoła".

Natomiast w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego stanowiącego kontynuację "myślenia według wartości" nagrodzony został socjolog i historyk myśli społecznej, emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego Jerzy Szacki. Wyróżnienie otrzymał "za całokształt twórczości, w której łączy najwyższe standardy rzetelności naukowej z wrażliwością na los konkretnego człowieka poddanego naciskowi procesów historyczno-społecznych. Jerzy Szacki zaskakuje niezaspokojoną ciekawością, która każe mu wciąż poszerzać i rewidować zdobytą już wiedzę".

W kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności" nagrodzona została adiunkt w Instytucie Socjologii UW Karolina Wigura za książkę "Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki o aktach pojednania między narodami podejmowanych w cieniu totalitarnej przeszłości". Zdaniem jurorów, laureatka "imponuje wszechstronnością opisu, w którym polityka spotyka się z filozofią i teologią, a dociekliwość naukowa sprzymierza się z temperamentem publicystki".

Ks. prof. Józef Tischner (1931-2000), kapłan archidiecezji krakowskiej, był uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych europejskich filozofów chrześcijańskich, dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej, wykładowcą filozofii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

Był szeroko znany poza granicami kraju, był autorem licznych książek, tłumaczonych na wiele języków. Był założycielem i prezesem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Wśród jego osobistych przyjaciół znaleźli się m.in.: kard. Franz König, Hans Georg Gadamer, Paul Ricoeur, Leszek Kołakowski i Emmanuel Levinas. W 1999 roku otrzymał Order Orła Białego - najwyższe polskie odznaczenie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

12. Dni Tischnerowskie w Krakowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.