260 zniszczonych kościołów chrześcijańskich, 5 meczetów, 5 synagog. To bilans wojny

260 zniszczonych kościołów chrześcijańskich, 5 meczetów, 5 synagog. To bilans wojny
Zniszczenia po ostrzale w Izium. Fot. Mykola Kalyeniak / PAP
KAI / mł

Meczety, synagogi, sale spotkań, ale przede wszystkim - kościoły. Od wybuchu wojny na Ukrainie co najmniej 270 obiektów sakralnych w 14 regionach Ukrainy zostało całkowicie zniszczonych lub ucierpiało w różnym stopniu w wyniku zbrojnego ataku Rosji. 

O zniszczeniach poinformowała o tym Państwowa Służba Ukrainy ds. Etnopolityki i Wolności Sumienia (DESS). W komunikacie podano, że DESS otrzymała szczegółowe informacje o zniszczonych i uszkodzonych budynkach z Centrum Religijnego Świadków Jehowy w Ukrainie i zwraca się do wspólnot religijnych o przesłanie informacji o budynkach zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku rosyjskiej agresji.

DEON.PL POLECA
Spośród 270 budowli zniszczonych przez rosyjskie wojska jest: 5 muzułmańskich, 5 żydowskich, a pozostałe 260 chrześcijańskich. 30 należy do Kościołów i wspólnot protestanckich, 21 do Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU), cztery do Kościoła rzymskokatolickiego, trzy do Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) a 66 budynków należy do wspólnoty Świadków Jehowy.52 proc. (136) z 270 zniszczonych obiektów chrześcijańskich, które uległy całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu w wyniku rosyjskiego ataku, należy do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

Najwięcej zniszczonych obiektów sakralnych znajduje się w obwodach donieckim (67), ługańskim (58), kijowskim (43) i charkowskim (35).

DEON.PL POLECA

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Grzegorz Ryś

Słowo, które ma moc zmienić Twoje życie.

Ta książka może towarzyszyć Ci każdego dnia. Sięgnij po nią, gdy zauważysz, że tempo spraw i obowiązków zasłania Ci to, co naprawdę ważne.

Biskup Grzegorz Ryś, jak mało...

Skomentuj artykuł

260 zniszczonych kościołów chrześcijańskich, 5 meczetów, 5 synagog. To bilans wojny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.