Papież pozdrowił uczestników sobotniego Spotkania Młodych na Polach Lednickich

Papież pozdrowił uczestników sobotniego Spotkania Młodych na Polach Lednickich
Papież Franciszek (Fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
PAP/dm

Papież Franciszek skierował podczas audiencji generalnej w środę w Watykanie pozdrowienie dla młodzieży, która w sobotę zgromadzi się na Polach Lednickich. Dwukrotnie prosił wiernych o modlitwę za udręczoną Ukrainę.

Zwracając się do polskich pielgrzymów papież powiedział: - Wypraszając dla każdego z was obfitość darów Ducha Świętego, zawierzam was opiece Maryi Królowej Polski i z serca błogosławię. Myślą ogarniam także młodzież, która w pierwszą sobotę czerwca zgromadzi się na Polach Lednickich na Spotkaniu Młodych pod hasłem „Idź za Barankiem”.

- Niech refleksja nad tajemnicą Eucharystii pomoże wszystkim na nowo wybrać Chrystusa i przyjąć go do swojego serca. Niech Bóg błogosławi to spotkanie - mówił Franciszek Polakom.

W ostatnim dniu maja, poświęconego Matce Bożej, papież powiedział także: - Jej macierzyńskiemu wstawiennictwu zawierzamy tych, którzy są doświadczeni przez wojnę, zwłaszcza drogą i udręczoną Ukrainę, która bardzo cierpi.

Pozdrawiając grupę młodzieży z Arezzo w Toskanii, Franciszek wyraził wdzięczność dla tych, którzy - jak dodał – „pochodząc z Ukrainy i Rosji oraz innych krajów ogarniętych wojną, postanowili nie być wrogami, ale żyć jak bracia”.

I dodał: - Niech wasz przykład rozbudzi postanowienie pokoju we wszystkich, także tych, na których spoczywa polityczna odpowiedzialność. I to powinno skłonić nas, by jeszcze bardziej modlić się za udręczoną Ukrainę, by być blisko.

W kolejnej katechezie na temat gorliwości apostolskiej papież przedstawił postać świętego Mateusza Ricciego (1552-1610), włoskiego misjonarza z zakonu jezuitów, który dotarł do Chin.

Podkreślił, że jego droga do Pekinu trwała 18 lat i składała się z czterech etapów.

- Dzięki wytrwałości i cierpliwości oraz niezachwianej wierze Mateusz Ricci zdołał pokonać trudności i niebezpieczeństwa, nieufność i przeciwności - dodał.

Wskazywał, że jego wykształcenie, znajomość chińskich zwyczajów oraz języka budziły zainteresowanie i podziw, a wiedza matematyczna i astronomiczna przyczyniła się do owocnego spotkania kultury i nauki Zachodu oraz Wschodu.

- Najgłębszą motywacją wszystkich jego wysiłków było głoszenie Ewangelii - zaznaczył papież.

Stwierdził też: - Jego umiłowanie narodu chińskiego, wyrażające się konkretnie w przyjaźni, serdecznie odwzajemnianej przez Chińczyków, pozostaje trwałym źródłem inspiracji nie tylko dla relacji między Kościołem katolickim i Chinami, ale także między kulturą zachodnią i chińską - po to, by mężczyźni i kobiety w każdym kraju mogli żyć jak bracia i siostry.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper, George Augustin

Miłość, która wykracza poza granice, znajduje się u podstaw tego, co nazywamy „przyjaźnią społeczną”. Gdy miłość ta jest autentyczna, wówczas przyjaźń w obrębie społeczeństwa umożliwia prawdziwą powszechną otwartość.

Żyjemy w świecie, w którym zmiany gwałtownie...

Skomentuj artykuł

Papież pozdrowił uczestników sobotniego Spotkania Młodych na Polach Lednickich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.