70 lat temu abp Wyszyński otrzymał nominację kardynalską. Kard. Nycz odprawi z tej okazji mszę

70 lat temu abp Wyszyński otrzymał nominację kardynalską. Kard. Nycz odprawi z tej okazji mszę
fot. Domena publiczna
KAI / pk

12 stycznia 1953 roku papież Pius XII mianował abp. Stefana Wyszyńskiego kardynałem. Tego dnia nowo mianowany kardynał poświęcił Dom Arcybiskupów Warszawskich. Z okazji 70. rocznicy tych wydarzeń metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył dziś o godz. 19.00 Mszy św. w Archikatedrze Warszawskiej.

Podczas drugiego i ostatniego konsystorza, wyznaczonego na dzień 12 stycznia 1953, papież Pius XII zamierzał mianować 24 nowych kardynałów. Wśród mianowanych był również metropolita warszawski abp Stefan Wyszyński. Niestety, władze komunistyczne nie wyraziły zgody na wyjazd Prymasa do Rzymu.

Z okazji nominacji kardynalskiej, na dzień 12 stycznia 1953 wyznaczono uroczystość poświęcenia Domu Arcybiskupów Warszawskich. Tytuł kardynalski Prymas Wyszyński przyjął 4 lata później, w maju 1957 roku, już po zakończeniu czasu internowania.

"Dziś wiele uroczystości w domu przy ul. Miodowej" - napisał prymas Wyszyński w "Pro memoria". "Rano podpisałem dekret znoszący »prokatedrę« w kościele seminaryjnym i wracający chór katedralny i celebry do św. Jana".

DEON.PL POLECA

Z okazji 70. rocznicy nominacji kardynalskiej bł. Stefana Wyszyńskiego metropolita warszawski będzie przewodniczył w czwartek o godz. 19.00 Mszy świętej w Archikatedrze Warszawskiej.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Zając

Człowiek, który został Prymasem Tysiąclecia

Czy można spotkać Prymasa z czasów, gdy był jeszcze zwykłym księdzem, uczniem, dzieckiem? Co łączyło go z Janem Pawłem II, a co z Bolesławem Bierutem? Wspomnienia, luźne myśli, zapamiętane przez...

Skomentuj artykuł

70 lat temu abp Wyszyński otrzymał nominację kardynalską. Kard. Nycz odprawi z tej okazji mszę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.