Abp Auza o dzieciach-żołnierzach

Abp Auza o dzieciach-żołnierzach
(fot. Ashitakka / Foter / CC BY-NC)
5 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie RV / ptt

Nasilające się zjawisko rekrutowania dzieci jako żołnierzy przez różne ugrupowania, także terrorystyczne, wymaga międzynarodowego przeciwdziałania. Wskazał na to na forum Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku stały obserwator Stolicy Apostolskiej. Abp Bernardito Auza wziął udział w otwartej debacie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, poświęconej dzieciom i zbrojnym konfliktom.

Watykański dyplomata podkreślił, że miniony rok był najgorszy w całych najnowszych dziejach, gdy chodzi o użycie dzieci jako żołnierzy w konfliktach zbrojnych. Oblicza się, że tylko w Syrii i Iraku zmuszono do walki 10 tys. nieletnich. Jest to nie tylko naruszenie międzynarodowych praw, ale również odrażające zło, które należy potępić - stwierdził abp Auza. Problemem pozostaje wciąż rosnący udział w konfliktach zbrojnych czynników niepaństwowych, na co wspólnota międzynarodowa nie może patrzeć obojętnie. Dotyczy to zwłaszcza takich sytuacji, w których ugrupowania rebelianckie rekrutują do walki nieletnich, kierując ich niekiedy przeciwko mniejszościom etnicznym i religijnym, a państwa nie są w stanie zapewnić własnym obywatelom bezpieczeństwa.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że w takich sytuacjach międzynarodowa interwencja nie powinna ograniczać się do użycia siły. Potrzeba także działań humanitarnych, w tym inicjatyw na rzecz reintegracji społecznej byłych dzieci-żołnierzy, w czym niezastąpioną rolę mogą odegrać wspólnoty religijne. Problemem, jak stwierdził abp Auza, jest "brak woli politycznej i moralnej odwagi, by poczynić niezbędne kroki dla sprostania wyzwaniu", jakie stanowi plaga wykorzystywania nieletnich w konfliktach zbrojnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Auza o dzieciach-żołnierzach
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Abp Auza o dzieciach-żołnierzach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.