Abp Budzik: użyczmy Chrystusowi naszych dłoni

Abp Budzik: użyczmy Chrystusowi naszych dłoni
(fot. Ryszard Hołubowicz / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
4 lata temu
KAI / pk

Lublin celebruje dziś Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Uroczystości rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem abpa Stanisława Budzika. - Użyczmy Chrystusowi obecnemu w naszych siostrach i braciach, naszych pomocnych dłoni - podkreślił w homilii metropolita lubelski.

Lublinianie świętują Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Uroczystość celebrowania tego święta jest niezwykle ważna zarówno dla środowiska lubelskich seniorów, jak również dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, którzy aktywnie uczestniczą w procesie integracji społecznej. Obchody rozpoczęła Eucharystia sprawowana przez abp. Stanisława Budzika. - W kalendarz ważnych wydarzeń w naszym mieście wpisuje się Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Rozpoczynamy go w katedrze, gromadząc się na Eucharystii ponieważ to Słowo Boże uczy nas, że Bóg jest solidarny z człowiekiem i wzywa nas, swoje dzieci, abyśmy byli nawzajem solidarni, abyśmy się o siebie troszczyli - podkreślił metropolita w homilii.

Abp Budzik zaznaczył, iż to właśnie w Chrystusie ujrzeliśmy przyjazne człowiekowi Boże oblicze, w Nim poznaliśmy miłujące człowieka Boskie serce. - W Jezusie Chrystusie poznaliśmy najgłębiej tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Znaleźliśmy odpowiedź na pytanie: kim jest Bóg, jakie są jego zamiary i plany wobec człowieka. W tajemnicy wcielenia stało się dla nas jasne: Bóg nas kocha, ma dla nas serce. Nikt nie jest mu obojętny - podkreślił metropolita. Arcybiskup wskazał, iż Miłość Boża przekracza wszelkie ludzkie wyobrażenia.

Nawiązując do słów Jana Pawła II metropolita lubelski podkreślił, iż solidarność to mocna i trwała wola angażowania się dla drugiego człowieka, na rzecz dobra wspólnego - wszystkich i każdego. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za wszystkich. Jak dodał, solidarność domaga się, by dzielić się darami, byśmy się nimi wzajemnie wzbogacali. - W tym kontekście bardzo ważne jest budowanie solidarności międzypokoleniowej. Szacunek dla ludzi starszych, więź pomiędzy rodzicami i dziećmi, wspólna odpowiedzialność za siebie nawzajem, umacnianie więzi społecznych - powiedział abp Stanisław. - Użyczmy Chrystusowi obecnemu w naszych siostrach i braciach, naszych pomocnych dłoni - dodał.

- Trwamy w roku Jubileuszowym. W naszej archikatedrze znajduje się brama miłosierdzia, która ma kształt krzyża. Krzyż to symbol miłości ofiarnej, zapominającej o sobie i spieszącej solidarną pomocą drugiemu człowiekowi - zaznaczył abp Budzik. Dodał też, iż brama to przejście do kaplicy Najświętszego Sakramentu, w kierunku obrazu Matki Bożej, a dalej ołtarza. - Ta droga zachęca nas do solidarności. Wzywa, aby się spotkać we wzajemnym obdarowywaniu, aby się otwierać na Miłość bez granic - wskazał metropolita. Zaapelował również do wiernych, by byli miłosierni jak Ojciec, brali przykład z Jego działania, szli za wezwaniem Ewangelii, aby świadczyć Miłość nie tylko słowami ale w praktyce, w konkretnych dziełach miłosierdzia.

- Stając przed brama miłosierdzia w jej zwieńczeniu widzimy logo Roku Jubileuszowego. Twarz Chrystusa i człowieka spotykają się tak blisko, że jedno oko maja wspólne. Dobry Pasterz w geście radykalnego miłosierdzia, bierze na ramiona człowieka, całą ludzkość - podkreślił abp Budzik. Chrystus, przedstawiony na obrazie patrzy na nasze sprawy okiem człowieka a równocześnie jest w stanie oglądać rzeczywistość okiem Boga. - Człowiek, podniesiony do godności dziecka Bożego patrzy na ludzkie sprawy po Bożemu. Jaki to piękny gest solidarności! - dodał metropolita. Zaznaczył również, iż Bóg stał się człowiekiem, aby dać nam udział w życiu Boga, abyśmy miłosierni jak Ojciec umieli ogarnąć siebie i bliźnich okiem Bożego miłosierdzia. - Bóg jest solidarny z człowiekiem i wzywa nas, byśmy budowali solidarność między sobą - powiedział abp Budzik.

Bezpośrednio po Mszy Świętej uczestnicy wzięli udział w Korowodzie Międzypokoleniowym. W ramach Korowodu, lublinianie przeszli ulicami miasta pod Zamek Lubelski, gdzie utworzony został symboliczny Most Pokoleń.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Budzik: użyczmy Chrystusowi naszych dłoni
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Abp Budzik: użyczmy Chrystusowi naszych dłoni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.