Norwegia: biskupi chcą zrezygnować ze ślubów konkordatowych

Norwegia: biskupi chcą zrezygnować ze ślubów konkordatowych
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
KAI / pk

Kościół w Norwegii rozważa rezygnację z udzielania ślubów konkordatowych. Chodzi o takie małżeństwa kościelne, które prócz mocy sakramentalnej mają również skutki cywilne.

Jest to katolicka reakcja bezpośrednio po decyzji synodu tamtejszego Kościoła luterańskiego, by udzielać ślubów parom jednopłciowym.

Bp Bernt Ivar Eidsvig CRSA stwierdził, że zwróci się do Watykanu o zezwolenie na rezygnację z małżeństw konkordatowych. - Jest jasne, że musimy odróżnić nasze śluby kościelne od innych - dodał ordynariusz Oslo. Podkreślił, że jest to wewnętrzna kwestia liturgiczna, która nie musi odzwierciedlać zmian uznawanych przez społeczeństwo norm moralnych. Pozostawienie jednak Kościołowi katolickiemu możliwości udzielania ślubów, które będą miały skutki cywilne, może wywołać presję ze strony różnych sił politycznych, by dostosować się do wymogów prawa państwowego.

Biskup stolicy Norwegii dodał przy tym, że ma nadzieję na utrzymanie dobrych relacji z Kościołem luterańskim. Zauważył jednak: "Musimy dać im wyraźnie do zrozumienia, że nie rozumiemy ich decyzji i że mamy nadzieję, iż ją zrewidują". Przypomniał także, że duża część mieszkańców Norwegii opowiada się zdecydowanie przeciw związkom jednopłciowym, które w tym kraju są legalne od 2009 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Norwegia: biskupi chcą zrezygnować ze ślubów konkordatowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.