Abp Eugeniusz Popowicz apeluje do grekokatolików i rzymskokatolików: módlmy się o pokój na Ukrainie!

Abp Eugeniusz Popowicz apeluje do grekokatolików i rzymskokatolików: módlmy się o pokój na Ukrainie!
archidiecezja.lodz.pl/dm

Podczas niedzielnej wizyty w łódzkiej parafii greckokatolickiej pw. Ofiarowania Pańskiego metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych całego Kościoła Greckokatolickiego oraz Rzymskokatolickiego o gorącą i nieustanną modlitwę do Boga o pokój na Ukrainie.

- Korzystając z tego, że jestem dzisiaj w Łodzi odwiedzając naszą parafię greckokatolicką zwracam się z gorącym apelem do was wszystkich, abyście duchowo wsparli nasz Kościół, nasz Naród, a przede wszystkim tych wszystkich, którzy przeżywają to wszystko, co dzieje się na Ukrainie, która stoi na progu wojny, którą chce wywołać jej sąsiad - Rosja - apelował abp Eugeniusz Popowicz.

I dodał: - Wojna jest złem. Wojna jest bezsensem. Wojna jest czymś, czego nie możemy sobie wyobrazić. O tym ostatnio bardzo dosadnie mówił Ojciec Święty Franciszek. Z apelem i modlitwę zwracał się Papież jak i poszczególni biskupi i w Polsce, i na całym świecie.

 - Bardzo was wszystkich proszę o modlitwę o pokój na Ukrainie, żeby wojna nie niszczyła życia i nadziei tych ludzi, żeby każdy mógł żyć w pokoju, myśleć i marzyć. Módlmy się o to, by ta wojna nie zabiła marzeń tych ludzi, ich życia i tego czym na co dzień żyją. Wojna jest tym, co przynosi krzywdę, zniszczenie i kalectwo, śmierć i nieszczęście ludzi - mówił.

DEON.PL POLECA

- Jeszcze raz zapraszam wszystkich do gorącej modlitwy o pokój w Europie i na Ukrainie. Tym samym przyłączam się do tego apelu Ojca Świętego Franciszka i przewodniczącego Episkopatu Polski abp Gądeckiego i waszego arcypasterza Grzegorza Rysia. Módlmy się o pokój na Ukrainie! - zaapelował.

Do łódzkiej parafii greckokatolickiej należą najczęściej mieszkańcy Ukrainy oraz Białorusi przyjeżdżający do Łodzi na studia oraz do pracy, którzy gromadzą się na wspólną modlitwę w swoim języku, gdyż liturgia celebrowana jest w języku ukraińskim.

Kościół Greckokatolicki w Polsce podzielony jest na 3 diecezje wchodzące w skład metropolii przemysko-warszawskiej. Podział wygląda następująco: archieparchia przemysko-warszawska z arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, eparchia wrocławsko - koszalińską z biskupem Włodzimierzem Juszczakiem oraz eparchia olsztyńsko-gdańska z biskupem Arkadiuszem Trochanowskim.

Diecezje podzielone są na dekanaty. Łódź, należy do archiparchi przemysko-warszawskiej, która swoim terytorium obejmuje łacińskie  metropolie: przemyską, krakowską, lubelską, łódzką, warszawską (oprócz diecezji płockiej) oraz diecezję radomską (wchodzącą w skład metropolii częstochowskiej).

archidiecezja.lodz.pl/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Eugeniusz Popowicz apeluje do grekokatolików i rzymskokatolików: módlmy się o pokój na Ukrainie!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.