Abp Fisichella: Jubileusz postawił miłosierdzie w centrum Kościoła

Abp Fisichella: Jubileusz postawił miłosierdzie w centrum Kościoła
(fot. wikipedia.org)
4 lata temu
RV / sz

Radio Watykańskie poprosiło abpa Rina Fisichellę o podsumowanie kończącego się Jubileuszu Roku Miłosierdzia. Jako przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji był on odpowiedzialny za organizację jubileuszowych wydarzeń.  Jego zdaniem bilans tego wydarzenia jest jak najbardziej pozytywny.

- W dziedzictwie pozostawia on nam, jak sądzę, wielką radość wywołaną tym, że na nowo w centrum życia Kościoła zostało postawione miłosierdzie. Miłosierdzie jest przede wszystkim źródłem radości. W sytuacji tak wielkiej niepewności, braku stabilności, braku wiedzy co do tego, jaka będzie przyszłość, posiadanie pewności płynącej z nadziei chrześcijańskiej, z jaką Bóg przychodzi na spotkanie i nie zostawia nas samych, nie opuszcza nas, ale daje pociechę przez swą obecność i bliskość, myślę, że to jest coś, co pozostanie jeszcze przez długi czas w sercach ludzi - mówił abp Fisichella.

Zapytany o najbardziej znaczące wydarzenia Jubileuszu przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji zwrócił uwagę na "piątki miłosierdzia". W ich ramach "Papież Franciszek pozostawił znaki, którymi dotknął nowych form ubóstwa" - powiedział szef watykańskiej dykasterii. Jako przykłady podał spotkanie Papieża z ludźmi, także młodymi, żyjącymi w stanie wegetatywnym, o których współczesne społeczeństwo nie chce nawet wiedzieć, że istnieją; mówił o wizycie Franciszka w hospicjum, gdzie Papież chodząc "od pokoju do pokoju głaskał i przytulał osoby, które za parę dni opuszczą ten świat, aby spotkać się z Panem. I to wszystko w kulturze, która nie chce myśleć o śmierci, albo myśl o niej kieruje w sferę fikcji". To są gesty, które zdaniem abp. Fisichelli "wstrząsają sumieniami obojętnymi i letnimi, a z drugiej strony są wielkim wyzwaniem, jakie dotyka każdego z nas".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Fisichella: Jubileusz postawił miłosierdzie w centrum Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.