Abp Gądecki: katechista łączy w sobie bycie świadkiem oraz towarzyszem w drodze do Chrystusa

Abp Gądecki: katechista łączy w sobie bycie świadkiem oraz towarzyszem w drodze do Chrystusa
Fot. Salve TV / YouTube.com
KAI / tk

- Nie możecie być przekazicielami własnych pomysłów na życie, macie przepowiadać słowo Boże w imieniu Kościoła, prowadzić nauczanie w jedności z Kościołem i jego pasterzami – powiedział abp Stanisław Gądecki, zwracając się do absolwentów Szkoły Katechistów.

Metropolita poznański 4 grudnia przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św. połączonej z wręczeniem misji kanonicznej 20 absolwentom kolejnej edycji Szkoły Katechistów i potwierdzeniem misji dla blisko 300 katechistów już pracujących w parafiach.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wskazał w homilii na powszechne zadania świeckiego katolika w Kościele oraz na szczególną w nim rolę katechistów.

Przypomniał, że katolik świecki uświęca świat inaczej niż duchowny.

- Duchowni głoszą słowo Boże, przekazują sakramenty, prowadzą kierownictwo duchowe i organizują życie parafii. Zadaniem wiernych świeckich jest szukanie królestwa Bożego w świecie i kierowanie tymi sprawami po myśli Bożej – tłumaczył abp Gądecki.

Metropolita poznański podkreślił, że duchowni formują świeckich, a świeccy formują świat. Zaznaczył, że wierny świecki uświęca świat w swojej rodzinie, świecie pracy, w ekonomii, kulturze, polityce i technice.

Przewodniczący KEP zauważył, że katolik świecki potrzebuje formacji, gdyż „bez głębokiej formacji ludzkiej, intelektualnej, duchowej i pastoralnej nie będzie świeckich zdolnych do przekazywania życia Ewangelii, do dawania świadectwa wiary i głębokiego poczucia odpowiedzialności za Kościół lokalny i powszechny”.

Abp Gądecki przekonywał, że Kościół nie żyje w pełni, jeśli wraz z hierarchią nie żyje i nie pracuje autentyczny laikat.

Metropolita poznański zaznaczył, że celem istniejącej od 2010 r. w archidiecezji poznańskiej Szkoły Katechistów jest przygotowanie dojrzałych duchowo katolików świeckich do prowadzenia katechezy dorosłych w parafiach archidiecezji.

Stwierdził, że „im bardziej rzesze ludzi ochrzczonych przenika duch sekularyzacji, tym bardziej duchowni potrzebują świeckich współpracowników o charakterze ściśle apostolskim”. Przewodniczący KEP podkreślił, że świecka posługa katechisty jest szczególnym wyrazem misyjnego zaangażowania każdego ochrzczonego.

Abp Gądecki przypominał też zadania katechistów. - Katechista łączy w sobie bycie świadkiem, nauczycielem oraz towarzyszem w drodze do Chrystusa. Jest wezwany do przekazywania orędzia ewangelicznego od pierwszego głoszenia, przez przygotowanie do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, aż po formację stałą – mówił metropolita poznański.

Zauważył, że dokonuje się to przez formację, studium, bezpośrednie uczestnictwo w życiu Kościoła.

Abp Gądecki na zakończenie Mszy św. wręczył nowym absolwentom Szkoły Katechistów misje kanoniczne upoważniające do głoszenia katechezy dorosłym.

Szkołę Katechistów w archidiecezji poznańskiej utworzył abp Stanisław Gądecki 15 maja 2010 r. Jej celem jest przygotowanie osób świeckich do prowadzenia katechezy dorosłych w parafiach. Zajęcia odbywają się w soboty, dwa razy w miesiącu, na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Podczas zajęć Szkoły Katechistów prowadzona jest formacja podstawowa i permanentna, która odbywa się w ramach wyznaczonych spotkań, rekolekcji i stażu odbywanego przez kandydatów w parafiach.

Szkoła Katechistów działa w Poznaniu, zajęcia prowadzone są także w Lesznie.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
13,93 zł
19,90 zł

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: katechista łączy w sobie bycie świadkiem oraz towarzyszem w drodze do Chrystusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.