Abp Gądecki: ludzie przyjmują Jezusa albo z radością albo z nienawiścią

Abp Gądecki: ludzie przyjmują Jezusa albo z radością albo z nienawiścią
(fot. bp kep/youtube)
2 lata temu
KAI/ ed

Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma biegunami, między radosną procesją z Jezusem tych, którzy Go przyjęli a czekającą Go męką z ręki tych, którzy Go nie przyjęli - mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu Polski zauważył, że i w czasach Jezusa i dzisiaj są ludzie przyjmujący Go z radością i z nienawiścią. W homilii metropolita poznański rozważał wydarzenia biblijne związane z wjazdem Jezusa do Jerozolimy. "Gest wjazdu do Jerozolimy na oślęciu był ‒ ze strony Jezusa ‒ gestem proroczym, stało się to, żeby się spełniło słowo proroka" - mówił abp Gądecki. "Uroczyste wejście Jezusa do świątyni podkreśla to, iż występuje On tam jako reprezentant «sprawiedliwych» Izraela, czyli tych, którzy Go przyjęli, którzy uwierzyli w Niego.

Abp Ryś na Niedzielę Palmową: to jest bardzo ważne, kiedy wchodzimy w Wielki Tydzień >>

Tłumy kojarzą tę królewską procesję z powszechną nadzieją na przywrócenie królowania Bożego pośród ludzi" - zauważył metropolita poznański. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski nawiązał też do obchodzonego w tym roku po raz pierwszy państwowego święta Chrztu Polski. Polska "musiała - w swoim głównym przedstawicielu - odpowiedzieć sobie na pytania: za czy przeciwko Jezusowi? Książe Mieszko I podjął decyzję o swoim chrzcie. Ta decyzja - zakorzeniając ją w chrześcijaństwie - przesądziła o dalszym kierunku naszej kultury i mentalności" - mówił abp Gądecki. Metropolita poznański przekonywał, że chrzest Polski w sensie religijnym był wydarzeniem o charakterze ewangelizacyjnym.

"Odtąd wiara chrześcijańska stała się żywą rzeczywistością najpierw w życiu poszczególnych osób, a następnie przybrała ona kształt wspólnotowy i instytucjonalny. W sensie polityczno-kulturalnym - poprzez chrzest księcia - Polska określiła jednoznacznie swoje miejsce w Europie jako narodu łacińskiego pośród Słowian i słowiańskiego pośród Latynów" - zauważył abp Gądecki. Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że państwowe święto Chrztu Polski "na pamiątkę wydarzenia, które najprawdopodobniej miało miejsce 14 kwietnia 966 roku i było kluczowym wydarzeniem w dziejach naszego Państwa i Kościoła, nie może być tylko upamiętnieniem", ale wzywa do życia w świetle Ewangelii.

Abp Gądecki przypomniał też słowa papieża Franciszka, który z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski zachęcał Polaków "do obrony życia ludzkiego i rodziny, do kształtowania sprawiedliwości społecznej według Ewangelii, do zabiegania w codziennym życiu o prawdziwą wolność". W procesji z palmami i w liturgii Niedzieli Palmowej wzięli udział członkowie wspólnot neokatechumenalnych z poznańskich parafii Najświętszego Zbawiciela oraz Bogarodzicy Maryi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: ludzie przyjmują Jezusa albo z radością albo z nienawiścią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.