Abp Gądecki w Zakopanem: Krzyż jest źródłem mocy i siły, by wybierać to, co Boże

Abp Gądecki w Zakopanem: Krzyż jest źródłem mocy i siły, by wybierać to, co Boże
Abp Stanisław Gądecki podczas mszy w 25. rocznicę Eucharystii Jana Pawła II w Zakopanem (fot. Episkopat News)
KEP/mk

- Cokolwiek Maryja czyniła, czyniła to dla Jezusa, dla powstania i wzrostu Kościoła, będącego dziełem jej Syna - mówił abp Stanisław Gądecki podczas poniedziałkowej mszy świętej w Zakopanem. - Także obecnie, w naszych czasach – królując już z Chrystusem w niebie – Maryja na różne sposoby przyczynia się do rozwoju Kościoła - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w homilii pod Wielką Krokwią.

Abp Gądecki wraz z polskim episkopatem uczestniczył w mszy w 25. rocznicę Eucharystii sprawowanej przez papieża Jana Pawła II podczas jego wizyty na Podhalu.

- Dla każdego, kto chce kształtować swoje życie z Bogiem, krzyż jest źródłem, z którego mogę czerpać moc i siłę, aby swoje życie kształtować inaczej i wybierać to, co Boże – powiedział metropolita poznański.

Przewodniczący KEP mówił w homilii, że dzisiaj, po 25 latach od tamtej chwili, słowa Jana Pawła II stanowią dla nas jeszcze bardziej zobowiązujące zadanie. Abp Gądecji przypomniał słowa papieża, który wzywał w Zakopanem: ”Nie wstydźcie się tego krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym”.

DEON.PL POLECA

Abp Gądecki zwrócił także uwagę na przeżywane dzisiaj Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Zaznaczył, że Maryja jest Matką Kościoła, „ponieważ z owoców Chrystusowego krzyża płynie cała moc wstawiennicza Maryi w dziejach Kościoła; w przeszłości i teraźniejszości”.

Przewodniczący KEP nawiązał w homilii również do trwającego obecnie w Kościele synodu o synodalności.

- Synod to w szczególności wyjście naprzeciw tym, którzy czują się zranieni lub zmarginalizowani we wspólnocie ludu Bożego. To szukanie wspólnego dobra, aby kształtować lepszy świat. To wspólne wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego, który rozbrzmiewa w sumieniu człowieka – podkreślił abp Gądecki.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki w Zakopanem: Krzyż jest źródłem mocy i siły, by wybierać to, co Boże
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.