Abp Gądecki: do papieża dochodzą "wiadomości, których nawet my nie mamy"

Abp Gądecki: do papieża dochodzą "wiadomości, których nawet my nie mamy"
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
PAP / pk

Papież jest dobrze poinformowany w sprawie sytuacji w Ukrainie. Z różnych stron dochodzą do niego wiadomości, których nawet my nie mamy - powiedział w środę abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że papież ma wewnętrzną wolność, która pozwala mu nie tracić spokoju.

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i papieżem Franciszkiem

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował w poniedziałek PAP, że w piątek w Watykanie zaplanowana jest audiencja i rozmowa między prezydentem RP Andrzejem Dudą i papieżem Franciszkiem.

O tym, że w tym tygodniu dojdzie do takiego spotkania informowała także szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Dopytywana, czy prezydent Duda będzie chciał, aby papież bardziej zaangażował się chociażby w pomoc uchodźcom, powtórzyła, że "papież Franciszek będzie mógł zapoznać się z polskim stanowiskiem, z polskim punktem widzenia".

- Mamy nadzieję, że go przyjmie - powiedziała Ignaczak-Bandych. Dodała, że prezydent Duda jest rzecznikiem Ukrainy i udaje się do Watykanu, żeby przedstawić polskie zaangażowanie w sprawy ukraińskie.

W środę o możliwość zaproszenia przez prezydenta papieża Franciszka do Polski dopytywany był przez dziennikarzy przewodniczący KEP, który w poniedziałek został przyjęty na prywatnej audiencji przez papieża. Tematem jego rozmowy z Franciszkiem były niektóre kwestie związane z funkcjonowaniem Kościoła w Polsce w czasie trwającej na Ukrainie wojny.

- Przypuszczam, że prezydent Andrzej Duda będzie pewnie chciał zaprosić Ojca Świętego, ale wątpię czy w obecnej sytuacji Ojciec Święty może sobie na to pozwolić - powiedział abp Gądecki.

"Ojciec Święty jest człowiekiem wolnym"

Pytany o możliwość wizyty papieża Franciszka w Polsce w związku z sytuacją na Ukrainie, abp Gądecki zaznaczył, że "Ojciec Święty jest człowiekiem wolnym". - On nie jest niczym skrępowany: ani odejściem katolików w schizmę, ani postawami agresywnymi w stosunku do niego. Ma taką cnotę wolności wewnętrznej, która pozwala mu nie tracić spokoju pośród trudnych sytuacji - powiedział przewodniczący KEP.

Abp Gądecki zaznaczył, że "Ojciec Święty uznaje wielki wkład Polaków w przyjęciu tak licznej rzeszy - ponad 2 mln Ukraińców".

Przewodniczący KEP powiedział, że papież zachęca Polaków, "żeby nie tracić serca, co łatwo może mieć miejsce przy dłuższym pobycie" oraz zadbać o los kobiet ukraińskich, które mogą paść łupem mafii kryminalnych.

- To już się dzieje w odniesieniu do pań, które są zawożone do Niemiec i do Holandii właśnie w takich celach. Trzeba starać się rozpropagować pośród samych Ukrainek takie zdrożne zamiary mafii - powiedział przewodniczący KEP. Zaapelował, by chronić je na wszelki sposób, żeby nie padły łupem złoczyńców.

Papież jest dobrze poinformowany o sytuacji w Ukrainie

Abp Gądecki zapewnił, że papież jest dobrze poinformowany o sytuacji w Ukrainie. - Bardzo często otrzymuje wiadomości od arcybiskupa większego Szewczuka oraz od nuncjusza w Ukrainie. Z różnych stron dochodzą do niego wiadomości, których nawet my nie mamy - powiedział.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: do papieża dochodzą "wiadomości, których nawet my nie mamy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.