Abp Galbas w Niedzielę Palmową: patrzmy na mękę Chrystusa, uczmy się od Niego cierpliwości

Abp Galbas w Niedzielę Palmową: patrzmy na mękę Chrystusa, uczmy się od Niego cierpliwości
fot. Lednica2000 / YouTube
KAI / pk

- Ukrzyżowany uczy nas cierpliwości - powiedział abp koadiutor Adrian Galbas w homilii podczas sprawowanej przez niego Mszy w Bazylie NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich.

W homilii zachęcił wiernych, aby słuchając i rozważając mękę Chrystusa pytali siebie, czego mogą dzisiaj nauczyć się do cierpiącego Mistrza z Nazaretu. - Warto pomyśleć o tym, czego my osobiście potrzebujemy, kiedy patrzymy na Chrystusa cierpiącego, umęczonego i zabitego - stwierdził.

Zaznaczył, że on sam, słuchając opisu męki, uczy się od Chrystusa przede wszystkim cierpliwości. - Zauważyliście zapewne, że Chrystus podczas opisu męki powiedział najmniej. Wszyscy inni mówili i decydowali. On stał w cichym spokoju, a jeśli się już odezwał, to tylko po to, aby kogoś pocieszyć albo żeby się pomodlić - podkreślił.

Cierpliwość wytrzymałością w przeciwnościach

Przypomniał wiernym, że cierpliwość jest wytrzymałością w przeciwnościach. - Cierpliwość nie jest nam potrzebna, gdy spotyka nas coś przyjemnego czy łatwego. Cierpliwości potrzebujemy wtedy, gdy spotyka nas coś trudnego i właśnie wtedy pomaga nam wytrwać i nie poddawać się - tłumaczył. Nawiązał do Hymnu o miłości z Listu św. Pawła do Koryntian, w którym autor, opisując miłość, wskazał że miłość jest przede wszystkim cierpliwa. - Zanim św. Paweł napisał, że miłość jest łaskawa, że nie szuka swego, że wszystko przetrzyma, rozpoczął od podkreślenia, że miłość jest cierpliwa - powiedział. - Jak oblejemy egzamin z cierpliwości, to oblewamy egzamin z miłości - dodał abp Galbas.

Arcybiskup koadiutor przytoczył słowa koptyjskiego teologa Adela Bestavrosa: "Cierpliwość wobec innych jest miłością, cierpliwość wobec siebie samego jest nadzieją, cierpliwość wobec Boga jest wiarą".

Abp Galbas: tak łatwo w konfrontacji z cierpieniem niewinnych stracić cierpliwość wobec Boga

Przywołując medialne obrazy okrucieństwa wojny w Ukrainie stwierdził, że "można stracić cierpliwość wobec Boga, kiedy przykładowo trudno jest pogodzić się z cierpieniem niewinnych". - Tak łatwo w konfrontacji z cierpieniem niewinnych stracić cierpliwość wobec Boga - powiedział, dodając za papieżem Benedyktem XVI, że "cierpimy my ludzie niecierpliwi z powodu cierpliwości Boga".

Abp Galbas wskazał także, że brak cierpliwości w relacji do drugiego człowieka może zrujnować jego całe życie, podobnie, jak brak cierpliwości do samego siebie, może wpłynąć na utwierdzenie się w błędnej ocenie swojego życia.

Zachęcił do odważnego uczestniczenia w męce Chrystusa. - Dobrze jest stanąć sobie przy siódmej stacji drogi krzyżowej. Jest ona pośrodku. Daleko od początku i daleko od końca. Warto patrzeć na Jezusa, który się podnosi i idzie dalej, naśladować Go. Patrzmy na mękę Chrystusa, uczmy się od Niego cierpliwości i dziękujmy mu za jego cierpliwość - podsumował.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Abp Galbas w Niedzielę Palmową: patrzmy na mękę Chrystusa, uczmy się od Niego cierpliwości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.