Abp Grzegorz Ryś: musimy pozbudzić w sobie "wyobraźnię miłosierdzia"

Abp Grzegorz Ryś: musimy pozbudzić w sobie "wyobraźnię miłosierdzia"
(fot. Maskacjusz TV / youtube.com)
2 lata temu
KAI / ms

- Otwórzmy szeroko uszy i oczy w Tygodniu Ubogich. Rozszerzmy serca! Pobudźmy w sobie "wyobraźnię miłosierdzia". Włączmy się z ochotą w inicjatywy zaproponowane przez naszą "Caritas"; zdobądźmy się na własne i oryginalne. - napisał do wiernych archidiecezji łódzkiej arcybiskup Grzegorz Ryś.

W niedzielę 18 listopada, już po raz drugi w całym Kościele Katolickim obchodzony będzie II Światowy Dzień Ubogich. Z tej racji metropolita łódzki skierował list do wiernych, który zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji łódzkiej w niedzielę 11 listopada. Zachęca w nim do czynnego włączenia się w inicjatywy na rzecz ubogich, nie tylko tego dnia, ale w cały Tydzień Ubogich, który trwać będzie od 12 do 18 listopada br.

Metropolita łódzki wzywa wiernych archidiecezji, aby włączyli się w coroczną akcję Caritas "Tytka Charytatywna" oraz zachęca: "podejmijmy też chętnie pomysł Ojca Świętego, by w niedzielę, 18 listopada, spożyć posiłek RAZEM z ubogimi - zaproście ich do siebie (np. niedzielny, rodzinny obiad), albo na wspólną AGAPĘ po parafialnej Sumie. Rozmowa i spotkanie zawsze znaczą więcej niż tylko materialne wsparcie".

W Łodzi Tydzień Ubogich - jak podkreśla łódzki pasterz - ma mieć wymiar praktyczny - przygotowaliśmy niewielki, darmowy informator charytatywny, zawierający najpotrzebniejsze adresy - miejsc, w których można zjeść, umyć się, przespać, znaleźć pomoc prawną czy medyczną. Będzie go można otrzymać m. in. w naszym autobusie, który popołudniami będzie kursował po mieście. To ten sam autobus, który w miesiącach zimowych jeździ w godzinach nocnych po Łodzi, dostarczając potrzebującym ciepłego posiłku. W niedzielę, 18-go, autobus będzie stał przy Katedrze, do której zapraszam wszystkich na Mszę św. o godz. 12.30 (a po niej na wspólny posiłek) - zachęca abp Ryś.

Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznego Tygodnia Ubogich będzie "Różaniec za Braci" - inicjatywa łódzkiej Caritas i Stowarzyszenia Dom Wschodni. Młodzi ludzie przygotowali drewniane różańce wykonane z drewna pochodzącego ze zniszczonego podczas wojny w Syrii kościoła. - Gorąco zachęcam - napisał metropolita łódzki - nabądźcie te różańce - pomódlcie się na nich (wspólnie w parafiach, lub indywidualnie) za Syrię, właśnie w Niedzielę Ubogich. Wszystkie ofiary zebrane przy tej okazji przekażemy na pomoc najuboższym w Syrii - podkreśla w liście.

- "Biedak zawołał, i Pan go usłyszał!" Prośmy Pana, byśmy - jak On - nastawili uszu na krzyk ubogich. A jeszcze bardziej nastawili SERCA, które jako jedyne (!) zdolne są usłyszeć krzyk NIEMY - niemy z bólu, niemy z beznadziei, niemy z rozczarowania i zniechęcenia, niemy z rezygnacji i rozpaczy. Prośmy Pana, by się podzielił z nami swoim słuchem. Na Dzień Ubogich. Na Tydzień. Na Rok. Na ZAWSZE! - kończy swój list arcybiskup.

Światowy Dzień Ubogich został zainaugurowany w 2017 roku przez papieża Franciszka i obchodzony jest w całym Kościele w przedostatnią niedzielę roku kościelnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
25,83 zł
36,90 zł

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Abp Grzegorz Ryś: musimy pozbudzić w sobie "wyobraźnię miłosierdzia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.