Abp Grzegorz Ryś: musimy pozbudzić w sobie "wyobraźnię miłosierdzia"

Abp Grzegorz Ryś: musimy pozbudzić w sobie "wyobraźnię miłosierdzia"
(fot. Maskacjusz TV / youtube.com)
KAI / ms

- Otwórzmy szeroko uszy i oczy w Tygodniu Ubogich. Rozszerzmy serca! Pobudźmy w sobie "wyobraźnię miłosierdzia". Włączmy się z ochotą w inicjatywy zaproponowane przez naszą "Caritas"; zdobądźmy się na własne i oryginalne. - napisał do wiernych archidiecezji łódzkiej arcybiskup Grzegorz Ryś.

W niedzielę 18 listopada, już po raz drugi w całym Kościele Katolickim obchodzony będzie II Światowy Dzień Ubogich. Z tej racji metropolita łódzki skierował list do wiernych, który zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji łódzkiej w niedzielę 11 listopada. Zachęca w nim do czynnego włączenia się w inicjatywy na rzecz ubogich, nie tylko tego dnia, ale w cały Tydzień Ubogich, który trwać będzie od 12 do 18 listopada br.

DEON.PL POLECA
Metropolita łódzki wzywa wiernych archidiecezji, aby włączyli się w coroczną akcję Caritas "Tytka Charytatywna" oraz zachęca: "podejmijmy też chętnie pomysł Ojca Świętego, by w niedzielę, 18 listopada, spożyć posiłek RAZEM z ubogimi - zaproście ich do siebie (np. niedzielny, rodzinny obiad), albo na wspólną AGAPĘ po parafialnej Sumie. Rozmowa i spotkanie zawsze znaczą więcej niż tylko materialne wsparcie".

W Łodzi Tydzień Ubogich - jak podkreśla łódzki pasterz - ma mieć wymiar praktyczny - przygotowaliśmy niewielki, darmowy informator charytatywny, zawierający najpotrzebniejsze adresy - miejsc, w których można zjeść, umyć się, przespać, znaleźć pomoc prawną czy medyczną. Będzie go można otrzymać m. in. w naszym autobusie, który popołudniami będzie kursował po mieście. To ten sam autobus, który w miesiącach zimowych jeździ w godzinach nocnych po Łodzi, dostarczając potrzebującym ciepłego posiłku. W niedzielę, 18-go, autobus będzie stał przy Katedrze, do której zapraszam wszystkich na Mszę św. o godz. 12.30 (a po niej na wspólny posiłek) - zachęca abp Ryś.

Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznego Tygodnia Ubogich będzie "Różaniec za Braci" - inicjatywa łódzkiej Caritas i Stowarzyszenia Dom Wschodni. Młodzi ludzie przygotowali drewniane różańce wykonane z drewna pochodzącego ze zniszczonego podczas wojny w Syrii kościoła. - Gorąco zachęcam - napisał metropolita łódzki - nabądźcie te różańce - pomódlcie się na nich (wspólnie w parafiach, lub indywidualnie) za Syrię, właśnie w Niedzielę Ubogich. Wszystkie ofiary zebrane przy tej okazji przekażemy na pomoc najuboższym w Syrii - podkreśla w liście.

- "Biedak zawołał, i Pan go usłyszał!" Prośmy Pana, byśmy - jak On - nastawili uszu na krzyk ubogich. A jeszcze bardziej nastawili SERCA, które jako jedyne (!) zdolne są usłyszeć krzyk NIEMY - niemy z bólu, niemy z beznadziei, niemy z rozczarowania i zniechęcenia, niemy z rezygnacji i rozpaczy. Prośmy Pana, by się podzielił z nami swoim słuchem. Na Dzień Ubogich. Na Tydzień. Na Rok. Na ZAWSZE! - kończy swój list arcybiskup.

Światowy Dzień Ubogich został zainaugurowany w 2017 roku przez papieża Franciszka i obchodzony jest w całym Kościele w przedostatnią niedzielę roku kościelnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Abp Grzegorz Ryś: musimy pozbudzić w sobie "wyobraźnię miłosierdzia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.