Ta rozmowa może zmienić twoje życie. Niezwykłe wydarzenie odbędzie się w wielu miastach Polski

Ta rozmowa może zmienić twoje życie. Niezwykłe wydarzenie odbędzie się w wielu miastach Polski
(fot. Nik MacMillan / unsplash.com)
DEON.pl / kw

W całej Polsce masz szansę na spotkanie, po którym już nigdy nie będziesz patrzył na życie jak do tej pory. Koniecznie sprawdź, co zrobić, by dołączyć!

Przeczytaj tekst Agnieszki, która regularnie spotyka się z bezdomnymi na krakowskich Plantach:

Tylko trzy miejsca zostały puste. Na czwartym siedział bezdomny. Obserwowałam, z rosnącą wewnętrzną niezgodą, niezmiennie powtarzający się schemat: ludzie wchodzą, podnoszą głowę, czują charakterystyczny zapach, napotykają niebezpieczny wzrok, chwilę się wahają i zarządzają śmiertelny odwrót. Jak najdalej… Bo nigdy nie wiadomo… Jedna z kobiet przeklęła i skomentowała "nieludzką sytuację". Wewnętrzna niezgoda targała mną od środka i kazała natychmiast usiąść na wolnym miejscu. Wtedy właśnie poczułam największy spokój ze wszystkich.

Spokój, który rozlewał się po całym ciele i wzruszał bezgranicznie. Bezdomny podniósł głowę, zdziwiony, że siedzę naprzeciwko niego. Wymieniliśmy pełne łez spojrzenie i to właśnie ono zmieniło wszystko. Zmieniło wszystko, bo nagle w tak prozaicznej czynności pozwoliło dostrzec człowieka, pośród tłumu pasażerów. Nagle ta wymiana porozumienia otworzyła otwarte już oczy i przemieniła umysł. Nagle odgrodziła cały wszechświat i uświadamiała, że moc płynąca od drugiego człowieka była nieskończenie wielka. Rodziła się niesamowita świadomość prawdziwego spotkania.

DEON.PL POLECA

W wielu miastach Polski mieszkańcy i Kościół odpowiedział na apel papieża Franciszka, by zorganizować Światowy Dzień Ubogich. Dlatego przygotowaliśmy dla Was dokładną listę miejsc, w których możecie dołączyć i spotkać się z tymi, którzy tak często są wykluczeni.

RZYM

Centrum II Światowego Dnia Ubogich, będzie oczywiście Watykan, gdzie najbliższą niedzielę, 18 listopada 3000 ubogich zje obiad z Ojcem Świętym w auli Pawła VI, specjalnie zaaranżowanej jako duża jadalnia.

Obiad z ubogimi zaplanowano po niedzielnej Mszy św., której Franciszek będzie przewodniczył o godz. 10.00 w bazylice watykańskiej. W Eucharystii weźmie udział około 6 tys. ubogich wraz z wolontariuszami, a także przedstawiciele organizacji otaczających opieką osoby potrzebujące. Natomiast podczas posiłku papież będzie siedział u stołu pośród ubogich. Jak zaznaczono ma on być bardzo prosty. Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji przypomina, że od poniedziałku 12 listopada czynna jest od 10.00 do 22.00 na placu św. Piotra placówka opieki zdrowotnej, oferująca bezpłatne leczenie osobom potrzebującym. W inicjatywę tę włączyła się klinika Gemelli a także wiele innych instytucji medycznych Wiecznego Miasta.

II Światowy Dzień Ubogich odbędzie się jednak w wielu miastach Polski:

JAWORZNO 

Od 15 do 18 listopada w kaplicy Narodzenia Pańskiego w Domu Betlejem w Jaworznie trwać będzie 48-godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu, która - jak zaznacza opiekun wspólnoty, ks. Mirosław Tosza, będzie modlitewnym zapleczem święta ubogich. "Kiedy znajdujemy okazję, aby zbliżyć się do ubogich, musimy zdać sobie sprawę z tego, że pierwszeństwo należy do Niego, gdyż to On otworzył nasze oczy i nasze serce na nawrócenie" - te słowa papieża Franciszka z orędzia na II ŚDU stały się mottem tego świętego czasu.

Od 16 do 18 listopada dom Wspólnoty Betlejem stanie się przestrzenią nie tylko modlitwy, ale także rozmowy i spotkania, wspólnego stołu i występów artystycznych, porad specjalistów (kardiolog, kosmetyczka) oraz warsztatów (m.in. ikon i mozaiki, zielarskich, serowarskich).W dniach 15-18 listopada w sąsiednim kościele Matki Bożej Anielskiej w Jaworznie-Dąbrowie Narodowej odbędą się z kolei rekolekcje, które wygłosi Ojciec Jose Maniparambil z Indii.

Więcej informacji >>

KIELCE

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Ubogich rozpoczną się w niedzielę, 18 listopada o godz. 11 Mszą św. w bazylice katedralnej w Kielcach. Następnie na kieleckim Rynku ustawiony będzie Namiot Miłosierdzia, w którym przedstawiciele Parafialnych Zespołów Caritas przygotują poczęstunek dla ubogich. Zapraszamy do wspólnej modlitwy i akcji w Kielcach - zachęca ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas kieleckiej.

ŁÓDŹ

"Miłość zaczyna się od uśmiechu" - to hasło znajduje się na autobusie, który wyruszył na łódzkie ulice, a w którym ubodzy i potrzebujący będą mogli uzyskać stosowaną pomoc lekarską i psychologiczną, otrzymają ciepły posiłek oraz odzież.

Każdy przychodzący do autobusu i korzystający z pomocy otrzyma bezpłatny "Przewodnik po Łodzi", w którym znajdzie potrzebne adresy, mapki związane z tym gdzie można zjeść, spać i umyć się.

Dodatkowa inicjatywa, która odbędzie się w II Światowy Dzień Ubogich jest akcja "Różaniec dla Braci", której inicjatorem jest ks. Przemysław Szewczyk. - Młodzież przygotowała drewniane rożeńce, które zakończone są krzyżykiem wykonanym z drewna pochodzącego ze zniszczonego podczas wojny w Syrii kościoła - tłumaczy inicjator akcji.Łódzki Autobus Uśmiechu będzie kursował po całej Łodzi w dniach od 12-18 listopada w godz. 14.00-20.00.

KATOWICE

"Nie miłujmy słowem, ale czynem" - pisał papież Franciszek, zapowiadając Światowy Dzień Ubogich. Dobra okazja ku temu nadarzy się w Katowicach 18 listopada. Będzie można wtedy świętować II Światowy Dzień Ubogich oraz I urodziny Zupy w Kato, a wcześniej zaangażować się w przygotowania do tego wydarzenia oraz zbiórkę prezentów.

- Z Twoją pomocą będziemy w stanie uczynić z tego dnia prawdziwe święto jedności, braterstwa i solidarności z osobami ubogimi - zachęcają organizatorzy II Światowego Dnia Ubogich w Katowicach. Więcej informacji znajdziesz tutaj >>

KRAKÓW

Obchody 2. ŚDU w Archidiecezji Krakowskiej rozpoczęły się w niedzielę 11 listopada Mszą Święta i inicjatywą Modlitewne Jerycho. Od 14 listopada czynny będzie Namiot Spotkań, a od 15 listopada trwać będą rekolekcje w Bazylice Mariackiej. Kulminacja obchodów odbędzie się 18 listopada w dzień Światowego Dnia Ubogich przeżywanego w całym Kościele.

Pełny program warsztatów i wydarzeń scenicznych można znaleźć na stronie.

OPOLE 

Światowy Dzień Ubogich rozpocznie się w Opolu o godzinie 12.00 Eucharystią w katedrze. Po mszy św. wspólne spotkanie na opolskim Rynku. W programie przewidziany jest koncert Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej oraz występ Dziecięcego Chóru Uwielbienia.

- Z inicjatywy biskupa opolskiego Andrzeja Czai oraz prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego w najbliższą niedzielę (18.11) na rynku spotkamy się w takiej wspólnocie z biednymi, a wspólnotę najlepiej się organizuje wokół stołu. I wtedy dojdzie do spotkania z mieszkańcami Opola, tymi, którzy mają odwagę zmierzyć się z tym problemem, dlatego, że na ogół omijamy biednych. Oni może nie wyglądają elegancko, może nie pachną elegancko, odgradzają się, trudno do nich dotrzeć - tłumaczył ks. Arnold Drechsler. - W poznaniu potrzeb osób ubogich pomaga spotkanie i rozmowa - wyjaśniał dyrektor opolskiej Caritas.

RZESZÓW

W Rzeszowie w obchody Światowego Dnia Ubogich zaangażowało się Stowarzyszenie Zupełne Dobro. Chcesz dołączyć? Skontaktuj się z organizatorami >>

WARSZAWA

Z okazji II Światowego Dnia Ubogich, 18 listopada o godz. 16, w centrum Warszawy - pod Pałacem Kultury i Nauki - ubodzy otrzymają ciepły posiłek oraz specjalnie przygotowane przez wolontariuszy podarunki.

* * *

W ostatnim czasie pojawiło się sporo złych wiadomości o katolikach i Kościele. Media tak mają, że skupiają się na złu i sensacji. Chcemy jednak dawać prawdziwy obraz, pokazać dobro, które płynie z Kościoła. Czy znasz jakieś dobre historie? Znasz fajnego księdza lub robicie coś fajnego przy parafii lub ze wspólnotą? A może przeżyłeś coś takiego, co zmieniło twoje życie? Napisz do nas (kliknij tutaj lub w baner) >>

Ta rozmowa może zmienić twoje życie. Niezwykłe wydarzenie odbędzie się w wielu miastach Polski - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mark E. Thibodeaux SJ

W każdej sytuacji, czy to zwyczajnego dnia, czy w chwili podejmowania ważnej decyzji, w głowie i sercu słyszysz wiele głosów proponujących ci różne działania lub reakcje. Ignacjańska metoda rozeznawania uczy, jak dostroić swoje duchowe zmysły,...

Skomentuj artykuł

Ta rozmowa może zmienić twoje życie. Niezwykłe wydarzenie odbędzie się w wielu miastach Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.