Abp Jędraszewski: człowiek musi być odpowiedzialny za los drugiego

Abp Jędraszewski: człowiek musi być odpowiedzialny za los drugiego
(fot. flickr.com/photos/archidiecezjakrakowska)
3 lata temu
KAI / pk

W poniedziałek wieczorem abp Marek Jędraszewski przewodniczył w bazylice Mariackiej Eucharystii odprawionej w uroczystość św. Józefa, patrona Krakowa. - Człowiekiem w pełni okazuje się ten, który czuje się odpowiedzialny za los drugiego - mówił do zebranych metropolita krakowski.

W wygłoszonej homilii arcybiskup zastanawiał się, co mógł czuć św. Józef, kiedy usłyszał od anioła we śnie, że ma przyjąć do siebie Maryję, która poczęła mocą Ducha Świętego i że dziecko, które nosi pod sercem będzie Zbawicielem świata.

- Nie wiemy jak zareagował. Ewangelia nie przekazuje nam żadnego jego słowa. Ale wiemy, że odpowiedział czynem. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak polecił mu anioł Pański. Wziął swoją małżonkę Maryję do siebie - opisał.

Hierarcha zwrócił uwagę, że bardzo znamienne są słowa anioła, który mówi Józefowi, żeby się nie bał. Przypomniał także, że we wschodniej ikonografii Józef często jest przedstawiany z dala od Dzieciątka i Maryi, jako człowiek chwytający swoją twarz w ręce, co jest wyrazem zatroskania o to, co będzie.

Dodał jednak, że kolejne historie z jego życia - ucieczka do Egiptu i powrót z niego, troska o dom rodzinny, w którym rozwijał się Chrystus oraz poszukiwanie 12-letniego Jezusa, który został w Jerozolimie - pokazują Józefa jako człowieka czynu.

- Nie zlęknionego, nie zakłopotanego, ale takiego, który otwarty na Boże natchnienia stawia czoła tym wszystkim niebezpieczeństwom, na jakie narażone jest przede wszystkim Dziecię Jezus, a także Jego Przenajświętsza Matka. On, Józef, czuje się za nich odpowiedzialny, on ich ratuje, on daje im poczucie tak koniecznego bezpieczeństwa - mówił. Jak ocenił arcybiskup, to właśnie sprawiło, że jest on patronem mężczyzn i dlatego słowa wypowiedziane do niego przez anioła można odnieść do każdego mężczyzny, zwłaszcza mężów.

- Nie bój się. Nie bój się przyjąć dziecka, które się narodzi. Stań w jego obronie. Wspieraj jego matkę. Bądź za nich odpowiedzialny. Bądź mężny! - wzywał. Przywołał przy tym fragment komunikatu kolejnego Zebrania Plenarnego KEP, w którym biskupi wezwali do niezwłocznego podjęcia prac legislacyjnych nad projektem obywatelskim "Zatrzymaj aborcję".

- To wezwanie wpisuje się właśnie w to: "Nie bój się przyjąć dziecka". Chroń je, także, a może szczególnie to dziecko, o którym lekarze mówią, że być może jest naznaczone jakąś ciężką chorobą. Chroń, bo to jest dziecko. Bo to jest Boży dar. Jesteś za to dziecko odpowiedzialny - uwrażliwiał. Metropolita w homilii nawiązał także do wręczenia dr. inż. Antoniemu Ziębie papieskiego odznaczenia Pro Ecclesia et Pontifice, które odbyło się podczas poniedziałkowej Mszy św. Był to wyraz uznania dla jego zaangażowania na rzecz obrony życia, m.in. w ramach działalności w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia czy też krucjatach modlitwy w obronie poczętych dzieci i życia człowieka.

Abp Jędraszewski wskazał, że wziął on rzeczywiście do serca to wezwanie, które anioł skierował do św. Józefa. - On walczy o dzieci innych mężów i mężczyzn czy w innych rodzinach w imię najbardziej pięknie pojętej solidarności - ocenił, mówiąc także, że wyróżniony nie zaprzestaje apeli o to, by każdy okazał się rzeczywiście człowiekiem. - Człowiekiem w pełni okazuje się ten, który czuje się odpowiedzialny za los drugiego. Który chce być stróżem życia drugiego człowieka, zwłaszcza tego z jednej strony najbardziej niewinnego, a z drugiej strony najbardziej bezbronnego - tłumaczył. Następnie podziękował inż. Ziębie za jego dokonania i wezwał zebranych do modlitwy. - Abyśmy się nie lękali bronić życia innych ludzi. Abyśmy w tej obronie czuli, że naprawdę ludzki los nie jest nam obojętny. Św. Józefie, patronie nasz, módl się za nami - zakończył abp Jędraszewski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Jędraszewski: człowiek musi być odpowiedzialny za los drugiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.