Abp Jędraszewski przy grobie Jana Pawła II: Jego pontyfikat był jak słońce

Abp Jędraszewski przy grobie Jana Pawła II: Jego pontyfikat był jak słońce
Fot. Archidiecezja Krakowska / YouTube
PAP / pk

Pontyfikat św. Jana Pawła II był naznaczony wysiłkiem i pracą. Był jak słońce, które docierało ze swoim światłem na wszystkie kontynenty świata - powiedział w czwartek zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski podczas mszy św. przy grobie papieża.

W czwartek metropolita krakowski przewodniczył porannej mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Liturgię koncelebrowało ok. 50 kapłanów - przekazało w komunikacie biuro prasowe Episkopatu.

Abp Jędraszewski odprawił mszę przy grobie Jana Pawła II

W homilii abp Jędraszewski nawiązał do przypadającej 16 października 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Podkreślił, że lata posługi Jana Pawła II na stolicy Piotrowej były "pontyfikatem ogromnego wysiłku i pracy". - Był jak słońce, które docierało ze swoim światłem na wszystkie kontynenty świata - powiedział zastępca przewodniczącego KEP.

Przypomniał, że papież wielkim zaufaniem darzył Matkę Bożą. Jako przykład opieki Maryi wskazał jej "cudowną interwencję m.in. 13 maja 1981 r., kiedy dokonano zamachu na życie Jana Pawła II".

DEON.PL POLECA

- My, Polacy, pamiętamy Jego dramatyczne wezwanie z 2 czerwca 1979 r. na Placu Zwycięstwa w Warszawie - powiedział abp Jędraszewski, przywołując słowa papieża "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi". Zwrócił uwagę, że owocem działania Ducha Świętego była odnowa "nie tylko Polski, ale i całej Europy Środkowo-Wschodniej"

- Dzisiaj, gdy gromadzimy się przy grobie św. Jana Pawła II Wielkiego, za przyczyną Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, która modliła się w Wieczerniku razem z apostołami, wołamy o zstąpienie Ducha Świętego, Ducha Miłości i Prawdy, na wszystkich uczestników synodu o synodalności - wskazał.

W liturgii wzięli także udział: kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski; kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki; abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący KEP; abp Zbigniew Stankiewicz, metropolita Rygi; bp Dariusz Kałuża, biskup diecezji Bougainville w Papui-Nowej Gwinei; bp Aleksander Jazłowiecki, biskup pomocniczy z Kijowa oraz bp Radosław Zmitrowicz, biskup pomocniczy z Kamieńca Podolskiego.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Abp Jędraszewski przy grobie Jana Pawła II: Jego pontyfikat był jak słońce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.