Abp Józef Staniewski został zwierzchnikiem Kościoła katolickiego na Białorusi

Abp Józef Staniewski został zwierzchnikiem Kościoła katolickiego na Białorusi
Abp Józef Staniewski, metropolita mińsko-mohylewski (fot. YouTube/John Paul II Foundation)
1 tydzień temu
PAP/mk

Dotychczasowy sufragan grodzieński bp Józef Staniewski został powołany przez papieża Franciszka na arcybiskupa mińsko-mohylewskiego, będącego zwierzchnikiem Kościoła katolickiego na Białorusi.

Abp Staniewski zastąpi abp. Tadeusza Kondrusiewicza, który w 2020 r. przeszedł na emeryturę. Tymczasowym administratorem apostolskim w tym kraju był od stycznia br. biskup Kazimierz Wielikosielec.

Abp Staniewski ma 52 lata, pochodzi z Zaniewicz na Grodzieńszczyźnie. Jak podaje portal Catholic.by ukończył wojskową uczelnię techniczną i odbył służbę w wojsku, a następnie studiował w seminarium duchownym w Grodnie. W latach 90. ukończył prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W pracy duszpasterskiej nowy zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi był związany z Grodzieńszczyzną. Święcenia biskupie otrzymał w 2014 r. i został wówczas biskupem pomocniczym diecezji grodzieńskiej. Wcześniej był rektorem seminarium duchownego w Grodnie. Od 2015 r. pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Białorusi.

W grudniu 2020 r. na emeryturę odszedł wieloletni zwierzchnik białoruskich katolików abp Tadeusz Kondrusiewicz. Wcześniej władze przez kilka miesięcy nie wpuszczały go do kraju w związku z krytykowaniem przez Kościół przemocy stosowanej przez reżim Alaksandra Łukaszenki wobec obywateli w czasie powyborczych protestów.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mirek Pokrywka, Magda Osip-Pokrywka
89,00 zł

Publikacja poświęcona Kresom to zachęta do podróży spersonifikowanej, gdzie opisywaną trasę wyznacza konkretna postać - wybitny kresowianin. Wśród bohaterów tej powieści są królowie, wodzowie, bohaterowie powstań, męczennicy za wiarę, poeci, pisarze i muzycy. Okres ich...

Skomentuj artykuł

Abp Józef Staniewski został zwierzchnikiem Kościoła katolickiego na Białorusi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.