Abp Jurkovič: lekceważąc osoby starsze, tracimy tożsamość

Abp Jurkovič: lekceważąc osoby starsze, tracimy tożsamość
(fot. PAX PRESS AGENCY/youtube.com)
KAI / ms

"Cywilizacja będzie się rozwijać, jeśli uszanuje mądrość osób starszych" - powiedział abp Ivan Jurkovič, cytując słowa papieża Franciszka podczas przemówienia na 42. sesji Rady Praw Człowieka ONZ.

"W społeczeństwie, w którym nie ma miejsca dla osób starszych lub które się ich pozbywa, ponieważ stwarzają problemy, jest już zasiany wirus śmierci" - mówił wówczas Ojciec Święty. Dlatego zdaniem stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ, powinniśmy dbać o sieci ochrony socjalnej dla starszych, gdyż ich brak prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Abp Jurkovič podkreślił również, że w przypadku konfliktów zbrojnych i nagłych wydarzeń, osoby starsze należą do najbardziej bezbronnych. Istnieje ryzyko, że nie otrzymają one odpowiedniej pomocy. Przez to, całe społeczności mogą stracić swoją tożsamość kulturową, tradycje i języki ojczyste.

"Dla rekonstrukcji społeczności, które ucierpiały w takich strasznych sytuacjach osoby starsze są najważniejszymi elementami" - wyjaśniał purpurat. "Powinne one być uznawane za «kluczowych aktorów» dla skutecznej odbudowy społeczności rozdartych wojnami i kryzysami. Ich potencjał i umiejętności mogą bowiem pomóc w odbudowie struktur i więzi społecznych".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Jurkovič: lekceważąc osoby starsze, tracimy tożsamość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.