Abp Michalik do młodych: warto być dobrym

Abp Michalik do młodych: warto być dobrym
(fot. flickr.com/ by tomaszd)
9 lat temu
KAI/ ad

Twój dobry czyn, twoja postawa, jest bardzo potrzebna, byś uratował więcej niż wiesz - mówił abp Józef Michalik do uczestników 25. Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej. Przewodniczący Episkopatu Polski w poniedziałek sprawował dla młodzieży Mszę św. i wygłosił kazanie.

Abp Michalik zachęcał obecnych, że warto być uczciwym człowiekiem. Przekonywał, że to zawsze przynosi owoc, chociaż nieraz człowiek nie jest tego świadomy.

- Niejeden chłopak, niejedna dziewczyna, niejeden człowiek się zmaga i zastanawia, czy warto być uczciwym, czy warto się zachować godnie, tak jak naucza Kościół i Chrystus. Kolega i koleżanka robią to, czy tamto, mają pozorną przyjemność, wzięcie i popularność, a ja? - mówił metropolita przemyski. - Właśnie warto! Bo nieraz twój dobry czyn, twoja postawa, jest bardzo potrzebna, byś uratował więcej niż wiesz. Bo niekiedy w oparciu o to jedno słowo, jak ziarno wrzucone w serce, da moc temu człowiekowi i wyda potem owoc - podkreślał.

Abp Michalik zachęcał, aby walczyć ze swoimi "pochyleniami", którymi są ludzkie słabości. Stwierdził, że każdy, kto jest krytyczny wobec siebie, dostrzega je. Jako przykład takiego pochylenia podał lenistwo duchowe. - Czy przeczytałeś cztery Ewangelie? Kto z was czyta pismo religijne? A jest ich przecież tak wiele, żeby doskonalić swoją wiedzę religijną. Jeśli będziesz zasiewał pole plewami, nic nie wyrośnie, musisz ziarno mieć, wiara twoja musi mieć ziarno prawdy - podkreślał.

Przestrzegał także przed wiarą w horoskopy czy wróżki i bezkrytyczne poddawanie się takim przepowiedniom. - Taka łatwowierność często przynosi nieszczęścia - powiedział.

W poniedziałek swoim doświadczeniem wiary dzielili się także Darek Malejonek i Michał Lorenc. Wieczorem wystąpili Siewcy Lednicy.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych trwa od niedzieli 22 lipca do soboty 28 lipca. W tym roku towarzyszy mu hasło "Projekt Mesjasz - Ocaleni", nawiązujące do tego, że każdy człowiek jest zaproszony, aby w łodzi, jaką jest Kościół, odnaleźć swoje miejsce.

Z młodymi spotkają się m.in.: wokalista Paweł Kukiz, doradca rodzinny Jacek Pulikowski, dziennikarka TVN24 i autorka książki "Wybieram życie" Brygida Grysiak, aktorzy Anna Seniuk i Edward Lubaszenko, kompozytor muzyki filmowej Michał Lorenc, muzyk Darek Malejonek, b. marszałek Sejmu RP Marek Jurek, kapelan więzienny ks. Tomasz "Dziki" Źwiernik i duszpasterz akademicki o. Adam Szustak OP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Michalik do młodych: warto być dobrym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.