Abp Pennacchio do dominikanów: Kościół w Polsce docenia waszą posługę

Abp Pennacchio do dominikanów: Kościół w Polsce docenia waszą posługę
abp. Salvatore Pennacchio
KAI / kw

To nie chwała ludzka, ale chwała Boża powinna być tym, co motywuje nas do działania - powiedział abp Salvatore Pennacchio podczas Mszy św. konwentualnej w bazylice ojców dominikanów w Krakowie, gdzie trwa Kapituła Prowincjalna Zakonu Kaznodziejskiego.

Nuncjusz apostolski w Polsce podkreślił, że charyzmat dominikański jest "jak najbardziej potrzebny" w czasach współczesnych.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. koncelebrowanej wraz z delegatami wszystkich polskich klasztorów, którzy uczestniczą w obradach kapituły, abp Pennacchio podkreślał, że czas ten jest "świętem, w którym Bóg nawiedza swoich wybranych".

Zachęcił dominikanów, by przypomnieli sobie dzieła, które wyświadczają Kościołowi. "Mówię tu choćby o waszym zaangażowaniu w posługę głoszenia Słowa oraz o zamiłowaniu do liturgii, o waszej trosce o wykształcenie" - wymieniał nuncjusz apostolski. "Kościół w Polsce to docenia. Wierni to doceniają" - zapewnił.

Zaapelował, by wdzięczność Bogu była dla Zakonu Kaznodziejskiego "motorem do jeszcze większego zaangażowania na rzecz służby człowiekowi". Dodał, że charyzmat dominikański - jak pokazują czasy współczesne - jest jak najbardziej potrzebny.

Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że przy podejmowaniu dzieł i zabieganiu o "sprawy święte", nigdy nie powinno zniknąć sprzed oczu "to, co jest najważniejsze", czyli chwała Boża.

"To ona jest w centrum, a nie kapłan, który powołany do służby pełni swoją misję. To nie chwała ludzka, ale chwała Boża powinna być tym, co motywuje nas do działania, a potem pozwala odejść na bok, zejść ze sceny i z ukrycia radować się z tego, że nasz trud pozwolił innym zobaczyć chwałę Bożą przepełniającą wszystko" - nauczał hierarcha. "Gdybyśmy o tym zawsze pamiętali, moglibyśmy uniknąć wielu niepotrzebnych zawirowań i kryzysów, także osobistych" - zauważył.

Abp Pennacchio przypomniał, że to Jezus jest żywą chwałą Boga. "Uczestnicząc w Jego misji zbawiania świata, nigdy nie możemy przysłaniać osoby Jezusa, bo to On działa, nie my; to On uzdrawia, nie my; to On udziela przebaczenia i sił do lepszego życia, nie my" - dodał.

Zaznaczył także, że świadomość, że kapłani nie są decydentami, ale tylko szafarzami, powinna zmieniać ich perspektywę patrzenia na innych ludzi, uczy pokory w stosunku do bliźnich oraz w relacjach między przełożonymi a współbraćmi. "Relacje te wyzbywają się elementów przemocy, siły, zniewolenia, bo ich spoiwem jest Jezus, który tak samo działa w przełożonym, jak i we współbracie powierzonym jego trosce" - stwierdził.

Na zakończenie nuncjusz apostolski w Polsce przekazał pozdrowienia i błogosławieństwo w imieniu papieża Franciszka, prosząc o modlitwę w intencjach Ojca Świętego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Pennacchio do dominikanów: Kościół w Polsce docenia waszą posługę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.