Abp Polak: ewangelizacja nie jest strategią. U jej podstaw leży zawsze żywa więź z Bogiem

Abp Polak: ewangelizacja nie jest strategią. U jej podstaw leży zawsze żywa więź z Bogiem
Fot. EpiskopatNews / flickr.com
KAI / tk

- Ewangelizacja nie jest jakąś strategią czy sposobem na pozyskiwanie nowych uczniów. Nie dotyczy jedynie wyboru takiej czy innej metody działania. U jej podstaw leży zawsze żywa więź z Bogiem, świadectwo miłości Chrystusa i nasza jedność z Nim - powiedział prymas Polski.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. podczas odbywającego się w Gnieźnie XXVII Walnego Zgromadzenia Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides”. W homilii Mszy św. rozpoczynającej drugi dzień spotkania nawiązał do ponad trzydziestoletniej działalności federacji podkreślając, że nie tylko przyczyniła się ona do umocnienia więzi środowiska bibliotek kościelnych w Polsce, ale nade wszystko owocnie realizowała swój podstawowy cel czyli wspomaganie ewangelizacyjnej misji Kościoła, która jest kontynuacją misji samego Jezusa Chrystusa.

DEON.PL POLECA

„Ewangelizacja nie jest strategią”

- Ewangelizacja nie jest jakąś strategią czy sposobem na pozyskiwanie nowych uczniów. Nie dotyczy jedynie wyboru takiej czy innej metody działania. U jej podstaw leży zawsze żywa więź z Bogiem, świadectwo miłości Chrystusa i nasza jedność z Nim - podkreślił prymas dopowiadając, że ważny jest w niej zatem nie tyle wybór środków, co świadomość celu, „ku czemu wszystko powinno zmierzać”.

Abp Polak przypomniał również, że do udziału w tej misji zaproszeni są wszyscy ochrzczeni, ale nie na zasadzie „wykwalifikowanych pracowników”, ale uczniów-misjonarzy świadomych, że fundamentem ich działania jest właśnie chrzcielne obdarowanie.

Udział w ewangelizacyjnej misji Kościoła - tłumaczył dalej metropolita gnieźnieński - to wreszcie nie tylko działanie w samym Kościele, ale nade wszystko posługa w misji dla świata, coś z owego słyszanego w dzisiejszej Ewangelii „bycia Jezusa wśród ludzi”, „wmieszania się w tłum”.

- On jest pośród ludzi, pozwala się dotknąć, pozwala, by Mu zadawano pytania. I taki musi być Kościół, bliski ludziom. Wszystko więc co czynicie, by wspólnie to dzieło realizować, by jednoczyć siły, musi zawsze zmierzać do tego, aby nasze biblioteczne zasoby były rzeczywiście bliskie ludziom. Logika zamknięcia jest bowiem jałowa i pełna nieporozumień, a logika współpracy, dialogu i spotkania łączy i jednoczy, czyniąc ten wspólny, ewangelizacyjny wysiłek prawdziwie owocnym - powiedział na koniec prymas Polski.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Abp Polak: ewangelizacja nie jest strategią. U jej podstaw leży zawsze żywa więź z Bogiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.