Abp Polak: Nie możemy zamykać się w świątyni

Abp Polak: Nie możemy zamykać się w świątyni
Abp Wojciech Polak (fot. episkopat.pl / flickr.com)
KAI / tk

- Nie można ograniczać się do pięknego centrum, zamykać w świątyni. Trzeba iść, trzeba wychodzić, aby docierać do wszystkich - mówił abp Wojciech Polak podczas nocnego czuwania pielgrzymów z archidiecezji gnieźnieńskiej na Jasnej Górze.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył o północy z niedzieli na poniedziałek Mszy św. dziękczynnej za zakończoną niedawno dziesięciomiesięczną peregrynację Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej. W pielgrzymce uczestniczyło ponad tysiąc wiernych i blisko 60 kapłanów.

W homilii, przywołując obraz wesela w Kanie Galilejskiej Prymas zauważył, że jest on Ikoną Kościoła - w centrum jest miłosierny Jezus, który czyni znak; wokół zaś są uczniowie i Maryja, która prosi: zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie, Jego słuchajcie. To samo wezwanie słyszymy w Ewangelii czytanej w drugą niedzielę Wielkiego Postu, o przemienieniu Jezusa na Górze Tabor. Z posłuszeństwa temu wezwaniu rodzi się przemiana - nasza osobista, ale i przemiana Kościoła.

- Nawiedzenie to był czas słuchania - nie kogokolwiek i czegokolwiek, ale słuchania Jezusa. Po to przychodziliśmy, po to siadaliśmy u stóp Matki, by słuchać Jezusa. A teraz jesteśmy wezwani, by czynić, cokolwiek On nam powie - wskazał Prymas.

- Nawiedzenie - kontynuował - to była nasza góra Tabor. To był czas łaski”. By tego nie utracić trzeba, jak wskazywał w wielkopostnym orędziu papież Franciszek, słuchać - Jezusa, ale i siebie nawzajem. Trzeba cierpliwie wsłuchiwać się w cierpienia naszych sióstr i braci i przychodzić im z konkretną pomocą.

- Każda parafia ma przecież swoje peryferie, obrzeża, niedostatki, którym trzeba zaradzić. Nie można się ograniczać do pięknego centrum, zamykać w świątyni. Trzeba iść, trzeba wychodzić, aby docierać do wszystkich. Wszyscy jesteśmy wezwani, aby dawać wyraźne świadectwo” - mówił Prymas modląc się, by nie zabrakło nam w tym odwagi, zrozumienia i cierpliwości.

Msza św. sprawowana o północy w kaplicy Cudownego Obrazu była punktem centralnym archidiecezjalnej pielgrzymki nawiedzenia. Wcześniej wierni i przybyli z nimi duchowni modlili się podczas Apelu Jasnogórskiego. Dziś rano, ci którzy pozostali na Jasnej Górze, uczestniczyli w Mszy św. i w drodze krzyżowej na jasnogórskich wałach.

Nawiedzenie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej zakończyło się 19 lutego, po 303 dniach peregrynacji. W tym czasie Maryja w znaku swojej cudownej Ikony nawiedziła 266 parafii, a także szpitale, więzienie, domy zakonne, seminarium duchowne, dom księży seniorów, a także dom Prymasa Polski.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Abp Polak: Nie możemy zamykać się w świątyni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.