Abp Ryś: czego najbardziej potrzebujemy? Odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii
W dzisiejszej Ewangelii Jezus zachęca nas, byśmy natarczywie prosili o Ducha Świętego - przypominał metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś podczas porannej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej.
Na wspólnej modlitwie zebrali się ojcowie synodalni, księża, polscy pielgrzymi i Polacy mieszkający w Rzymie.
Porannej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Wspólnie z nim koncelebrowali ją pozostali ojcowie synodalni z Polski: abp Stanisław Gądecki, bp Mare Solarczyk, bp Marian Florczyk i bp Stanisław Dowlaszewicz, który podczas Synodu Biskupów reprezentuje Boliwię, a także ok. 100 kapłanów. Wspólnie z nimi modliło się blisko 1000 osób: Polaków mieszkających w Rzymie i pielgrzymów, m.in. uczestnicy pielgrzymki z archidiecezji krakowskiej z okazji 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
W homilii abp Ryś zwrócił uwagę na inspirację płynącą z dzisiejszej Ewangelii. - Pan Jezus uczy nas dziś modlitwy prośby (...) Przypomina, że jeśli chcemy uczyć innych modlitwy, najpierw sami musimy się modlić - mówił. Przypominał, że w szczerej modlitwie ważny jest też wizerunek Boga, jaki modlący się nosi w sercu. - Nasza modlitwa kierowana jest do kogoś, kto przedstawia się jako nasz przyjaciel (...) Z racji na tę przyjacielską relację Bóg jest w stanie nas wysłuchać - mówił hierarcha.
Odwołując się do słów Ewangelii przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji zachęcił też o to, by modlić się o to, co jest w życiu konieczne. - Co to jest? Czego każdy z nas tak bardzo potrzebuje, że prosi o to natarczywie? Odpowiedź znajduje się w ostatnim zdaniu dzisiejszej Ewangelii: to Duch Święty (...) bez którego jesteśmy po prostu martwi, bez którego nie jesteśmy chrześcijanami - mówił hieracha.
Abp Ryś przypomniał też, że Karol Wojtyła od 9 roku życia aż do śmierci codziennie przyzywał Ducha Świętego. Tę samą modlitwę, którą modlił się papież, metropolita łódzki odmówił na koniec homilii. W Rzymie przebywa obecnie wielu polskich pielgrzymów, przybywających do Wiecznego Miasta w związku jubileuszem 40-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Z kolei biskupom uczestniczącym w Synodzie Biskupów towarzyszą młodzi z polskich diecezji, którzy modlą się w intencji obradujących i spotykają się z nimi.
Skomentuj artykuł