Abp Ryś: kluczem do rozumienia Biblii jest Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały

Abp Ryś: kluczem do rozumienia Biblii jest Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały
Fot. EpiskopatNews/ flickr /CC BY-NC-SA 2.0
KAI /kb

"Gdy w którymkolwiek momencie dochodzimy, w lekturze Biblii, do momentu trudnego i nie rozumiemy, to trzeba go otwierać właśnie tym kluczem, którym jest Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały" – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas Mszy św. celebrowanej w III niedzielę wielkanocną, którą rozpoczyna się w Kościele Tydzień Biblijny.

"Pismo musi zostać otwarte i tak naprawdę otwarte przez Jezusa, o czym mowa jest na kartach Pisma Świętego. Jezus rozwija zwój Księgi Izajasza i pokazuje pełny jej sens. Jezus dostarcza nam klucza, którym można otworzyć każdy tekst biblijny, bo ostatecznie każdy tekst biblijny zmierza do Niego i na Nim się wypełnia"– tłumaczył w homilii abp Ryś.

DEON.PL POLECA
Kaznodzieja zauważył, iż nie wystarczy, że jest otwarte Słowo – trzeba jeszcze otworzyć umysł, gdyż „ja będę wiedział, co tam jest napisane, ale tego nie zrozumiem”.

"Nie zawsze problemem jest rozumienie Pisma, ale czasem problemem jest przyjęcie Pisma, które już rozumiem - jest mi je trudno przyjąć. Dlaczego trudno mi przyjąć Pismo? Dlatego, że jest ono skierowane w związku z moim grzechem. Ono jest mi dane po to, bym się nawracał ku odpuszczeniu grzechów" – podkreślił arcybiskup.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że przyjęcie Słowa Bożego musi się zaczynać w Jerozolimie, tzn. w miejscu świętym – w rozumieniu dzisiejszym - w Kościele.

"To Kościół jako pierwszy jest wezwany do nawrócenia. Kościół jako pierwszy jest wezwany do uznania, że jest grzesznikiem – ciężkim grzesznikiem. Kościół jest wezwany do tego, by nie bronił się przed prawdą o sobie i by nie udawał, że jest inny, nie zasłaniał, nie uciekał, ale aby każdy z nas w Kościele pozwolił otworzyć Jezusowi swój umysł na przyjęcie tej prawdy, bo przyjęcie Jezusa owocuje zmianą życia" – zaznaczył hierarcha.

Rozpoczynający się dziś Tydzień Biblijny jest obchodzony od 2009 r. z inicjatywy Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II i co roku przebiega pod innym hasłem.

Wśród inicjatyw związanych z Tygodniem Biblijnym w Polsce znajdują się m.in. rekolekcje biblijne, maratony biblijne oraz przede wszystkim spotkania ze Słowem Bożym w indywidualnej modlitwie albo w gronie rodzinnym.

Ten czas ma zmobilizować katolików i szczególnie zainteresować Pismem Świętym.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: kluczem do rozumienia Biblii jest Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.