Arcybiskup Grzegorz Ryś przedłużył dyspensę dotyczącą uczestnictwa w mszy świętej

Arcybiskup Grzegorz Ryś przedłużył dyspensę dotyczącą uczestnictwa w mszy świętej
Fot. EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
PAP/kb

Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś do 3 maja przedłużył dyspensę dotyczącą obowiązku uczestnictwa w mszy świętej w niedziele i święta.

Powodem kolejnej już decyzji zwierzchnika łódzkiego Kościoła jest pandemia i rosnąca liczba osób przebywających na kwarantannie.

DEON.PL POLECA"Mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie zdrowia i życia spowodowane panującą epidemią, przedłużam udzielenie - zgodnie z kanonami: 87 §1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego - dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane do dnia 3 maja br. włącznie wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej, a także osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność w te dni na Mszy świętej nie jest obciążona grzechem" - napisał abp Ryś w dokumencie opublikowanym na stronie Archidiecezji Łódzkiej.

Metropolita zachęcił także osoby korzystające z dyspensy do udziału we mszy świętej w dni powszednie "z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych".

Polecił też wszystkim trwanie na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także pozostawanie w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

"W związku z trwającym czasem Komunii świętej wielkanocnej usilnie zachęcam do przystępowania do sakramentu pojednania i pokuty, a księży proszę o jak najszersze umożliwienie korzystania z niego w dni powszednie i świąteczne" - zaznaczył abp Ryś.

Wcześniej łódzka kuria poinformowała, że organizowanie uroczystości I Komunii św. w terminie wiosennym jest możliwe, jednak przy zachowaniu przepisów sanitarnych w związku z epidemią koronawirusa.

Sekretarz Wydziału Duszpasterstwa ks. Hubert Kempiński wskazał, by - po uzgodnieniu z rodzicami dzieci - pierwszokomunijne msze odbywały się w mniejszych grupach, nie tylko w niedziele, ale również w inne dni tygodnia.

Przypomniał też o możliwości organizowania ich dla kilkorga lub pojedynczych dzieci w gronie najbliższej rodziny.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Arcybiskup Grzegorz Ryś przedłużył dyspensę dotyczącą uczestnictwa w mszy świętej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.