Abp Ryś: Trzy dary Trójcy Świętej. To jest istotniejsze od zrozumienia Boga w trzech Osobach!

Abp Ryś: Trzy dary Trójcy Świętej. To jest istotniejsze od zrozumienia Boga w trzech Osobach!
Abp Grzegorz Ryś. Źródło: YouTube.com / Lednica2000
Lednica2000 / YouTube.com / mł

- To jest istotniejsze od zrozumienia, dlaczego Bóg taki jest: jeden w trzech osobach: żeby żyć wewnątrz tej tajemnicy, żebyśmy się otwierali na to, w jaki sposób Trójca nam się udziela, byśmy pływali wewnątrz tego oceanu, jakim jest Bóg, doświadczali Go - mówił abp Grzegorz Ryś podczas homilii wygłoszonej na Polach Lednickich. 

Coroczne spotkanie młodych na Lednicy odbyło się w tym roku pod hasłem "Idź za Barankiem". W wieczornej Eucharystii abp Ryś mówił o Trójcy Świętej. 

Zanurzyć się w Bogu, zamiast próbować Go zrozumieć

- Myślę, że większość z was słyszała historię ze świętym Augustynem, który pisał swoje wielkie dzieło zatytułowane "O Trójcy"  i zamyślony nad tą tajemnicą spacerował brzegiem morza. Spotkał tam małego chłopca, który na brzegu morza wykopał mały dołek w piasku i przelewał wodę z morza do tego dołka. Augustyn zapytał: co ty robisz? A on odpowiedział: chcę przelać to morze do tego dołka. Augustyn powiedział: tego zrobić się nie da. I wtedy ten mały mu powiedział: a ty myślisz, że zrozumiesz tajemnicę Trójcy? - rozpoczął swoją homilię arcybiskup.

- Czytałem kiedyś taki zapis tej historii, że ten mały mógł powiedzieć Augustynowi: tego morza nie da się przelać do tego dołka, ale obydwaj możemy pójść i popływać. I to jest to, do czego zaprasza nas uroczystość Trójcy: nie do tego, żebyśmy sobie łamali głowę, co to znaczy, że trzy równa się jeden, bo stajemy przed największą tajemnicą wiary i żadne z tłumaczeń tej tajemnicy podpowiadane przez wieki wiele nas nie zbliża do jej rozumienia. Chodzi o to, żeby żyć wewnątrz tej tajemnicy, żebyśmy się otwierali na to, w jaki sposób Trójca nam się udziela, byśmy pływali wewnątrz tego oceanu, jakim jest Bóg w Trójcy, doświadczali Go - to jest istotniejsze od zrozumienia, dlaczego Bóg taki jest: jest jeden w trzech osobach - mówi łódzki metropolita do zasłuchanych uczestników wieczornej Eucharystii. 

DEON.PL POLECA

Trzy dary Trójcy Świętej

W swojej homilii abp Ryś wyjasnił, czym są trzy dary Trójcy Świętej, które dostaje każdy człowiek.

- To łaska Pana Jezusa, miłość Boga Ojca i komunia, wspólnota w Duchu Świętym, tak pisze św. Paweł. Czyli doświadczyć Boga w Trójcy znaczy otworzyć się na łaskę Jezusa, na ojcowską miłość Boga i na wspólnotę, którą ustanawia Duch święty. Przyjrzyjmy się tym trzem darom - zapraszał arcybiskup.

Jak zaznaczał, przeciwieństwem słowa "łaska" jest handel, kupno, interes, zasługa. -  Łaska jest darmowa. łaska jest darmo! W łasce nie ma elementu kupna i sprzedaży, nie ma elementu zasługi i nagrody, łaska jest darem danym darmo i taki jest Bóg, który się objawia w Jezusie Chrystusie, który nas kocha darmo, który nas kocha pierwszy, kocha nas zawsze uprzednio i bezwarunkowo, który nas zawsze kocha bezinteresownie. wiernie, i nie za coś, tylko mimo wszystko. Jezus Chrystus objawia Boga, który kocha mnie mimo moich grzechów, kocha mnie jako grzesznika, nie jako sprawiedliwego i dobrego! - wołał do młodych abp Ryś. 

Do słuchających go uczestników spotkania łódzki metropolita mówił, że Bóg jest kochający i znajduje lekarstwo na nasze grzechy, zanim jeszcze zachorujemy.

Bóg, widząc nasz grzech, nie myśli o tym, jaką wymierzyć nam karę

- Nie wiem jak wam to jeszcze powiedzieć, żebyście się w tym Bogu zakochali. żebyście się zafascynowali Bogiem, który kocha aż tak. To jest to, o czym Jezus mówi do Nikodema: że Bóg zbawia, nie osądza. Gdy widzi mnie poranionego i sponiewieranego grzechami, to nie zastanawia się, jaką wymierzyć mi karę, tylko w jaki sposób mnie podnieść, w jaki sposób mnie leczyć. Nie przyszedł, aby świat potępić, ale by świat był przez niego zbawiony - mówił abp. Rys.

- Nasz wiara jest rzeczywistością łaski, obdarowania, które jest bezinteresowne. Uwolnijcie się od takiego obrazu wiary, że ciągle ktoś czegoś ode mnie wymaga, że ciągle ktoś się czegoś ode mnie domaga, a ta wiara to jest jedno wielkie pasmo trudów, wyrzeczeń, rezygnacji. Wiara jest łaską! Obdarowaniem! Bóg daje tyle, że nie jestem w stanie tego ogarnąć. I nigdy się nie da wyprzedzić w dawaniu! To jest właśnie tajemnica Trójcy: przyjmować Jezusa z Jego darami.

Co to znaczy: życie wieczne?

Abp Ryś wyjaśniał też, czym jest drugi dar Trójcy Świętej, czyli miłość Boga Ojca, drugi istotny moment objawienia Boga w Trójcy.

- Przyjąć Boga w Trójcy znaczy przyjąć Boga, który jest Ojcem. Takim Ojcem, który Syna swojego dał. Co może dać nam więcej? Co jeszcze może zrobić? - mówił arcybiskup .-  Druga rzecz: Bóg jest ojcem, który przekazuje życie. Dlatego Jezus mówi, że Bóg dał swojego Syna, by każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne. Niewiele nam to mówi, co to jest życie wieczne. Niektórzy myślą, że chodzi o życie, które jest bez końca. A życie wieczne nie sprowadza się do długości. Sprowadza się do jakości. Żyć wiecznie, mieć w sobie życie, które jest wieczne, to znaczy mieć takie życie, którym żyje Bóg. Dalej nic z tego nie rozumiemy, ale przebłyskiem jest podpowiedź, którą daje św. Jan, że Bóg jest miłością. Mieć życie wieczne znaczy kochać tak, jak kocha Bóg! - głosił łódzki metropolita.

Posłuchaj całej homilii wygłoszonej na Lednicy: [od 10:32:14]

Lednica2000 / YouTube.com / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: Trzy dary Trójcy Świętej. To jest istotniejsze od zrozumienia Boga w trzech Osobach!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.