Abp Scicluna o pedofilii w polskim Kościele i kwestii LGBT

Abp Scicluna o pedofilii w polskim Kościele i kwestii LGBT
(fot. YouTube.com)
1 rok temu
Logo źródła: Tygodnik Powszechny ml

"Nie wolno wiktymizować jakichkolwiek grup społecznych. To najgorsza rzecz – prześladować lub kryminalizować tę czy inną kategorię ludzi. Albo straszyć ideologią. Strach jest wrogiem nadziei" - powiedział współpracownik papieża Franciszka abp Charles Scicluna.

Rozmowa z hierarchą ukazała się na łamach "Tygodnika Powszechnego". 

Arcybiskup został zapytany przez dziennikarza o kwestię pedofilii w Kościele w Polsce i temat LGBT. 

"Dziś rzeczywistość jest taka, że o filmie ["Tylko nie mów nikomu - red.] niemal zapomniano, a biskupom, politykom i posłusznym im mediom udało się przekonać opinię publiczną, że za nadużycia seksualne wobec nieletnich, także za nadużycia w Kościele, odpowiada «ideologia LGBT». Patrzy Ksiądz Arcybiskup z niedowierzaniem? Przecież to słychać w wypowiedziach hierarchów, to widać podczas manifestacji, na których pojawiają się transparenty «Stop pedofilii. Stop LGBT» - zapytał Edward Augustyn z "Tygodnika Powszechnego". 

Abp Scicluna zwrócił uwagę, że najgorszą rzeczą jest prześladowanie lub kryminalizowanie takiej lub innej kategorii ludzi: "Winna jest natura ludzka, krucha i skłonna do grzechu. A Chrystus jest Odkupicielem. Trzeba brać na serio Dziesięć Przykazań, ale też pamiętać o szacunku dla każdego człowieka. Nie wolno wiktymizować jakichkolwiek grup społecznych. To najgorsza rzecz – prześladować lub kryminalizować tę czy inną kategorię ludzi. Albo straszyć ideologią. Strach jest wrogiem nadziei. Potrzebna nam jest odwaga, nie strach. Odwaga i pokora. By zjednoczyć siły i stawić czoło rzeczywistości, nazwać grzech grzechem, truciznę trucizną. Potrzeba prawdziwej służby drugiej osobie, ochrony drugiej osoby, zwłaszcza najsłabszej, jak dziecko. Oczywiście ani nasza odwaga, ani pokora nie sprawią, że problem zniknie, że grzech zniknie. Ale trzeba spojrzeć na pojedyncze przypadki, zrozumieć, czego nas uczą, co mówią o formacji w seminariach, o środowisku duchownych. Podnoszenie ludzi z upadku jest ważniejsze niż potępianie ich".

Nie wolno wiktymizować jakichkolwiek grup społecznych. To najgorsza rzecz – prześladować lub kryminalizować tę czy inną kategorię ludzi

W rozmowie arcybiskup zaznaczył także, że nie dziwi się, że opinia publiczna oczekuje ścisłej współpracy Kościoła z organami ścigania. "Trzeba przejść od kultury klerykalizmu do kultury współodpowiedzialności" - powiedział abp Scicluna. 

Abp Charles Scicluna jest jednym z Sekretarzy Kongregacji Nauki Wiary. Jest specjalnym wysłannikiem papieża do spraw związanych z seksualnymi przestępstwami popełnionymi przez duchownych. Zajmował się kryzysem związanym z tuszowaniem pedofilii przez chilijskich biskupów oraz sprawą nadużyć seksualnych założyciela Legionistów Chrystusa - Marciala Maciela Degollado.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gian Franco Svidercoschi
20,94 zł
29,90 zł

Kościół. Świętość i grzech. Nadzwyczajne dobro i odwieczne zło.

Od starożytności chrześcijaństwo zmaga się z dwoma demonami: klerykalizmem i pedofilią. Ten piekielny związek, który wyrządził wiele krzywd, został rozbity całkiem niedawno. A towarzyszyło temu wielkie...

Skomentuj artykuł

Abp Scicluna o pedofilii w polskim Kościele i kwestii LGBT
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.