Abp Skworc do pielęgniarek: waszego powołania nie da się wypełnić bez zanurzenia w Bogu

Abp Skworc do pielęgniarek: waszego powołania nie da się wypełnić bez zanurzenia w Bogu
fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
1 miesiąc temu
PAP / pk

Metropolita katowicki odprawił w niedzielę w katedrze pw. Chrystusa Króla mszę świętą w intencji pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych z okazji przypadającego 12 maja Światowego Dnia Pielęgniarek.

"Chcemy indywidualnie zauważyć i dziękować każdej i każdemu, kto podejmuje praktyczną troskę o życie i zdrowie bliźniego - powiedział hierarcha.

"Powołania pielęgniarki, pielęgniarza i położnej nie można wypełniać inaczej, jak tylko z sercem zanurzonym w Bogu, otwartym na działanie Jego łaski" - mówił abp Wiktor Skworc.

Dodał, że, litania wdzięczności nie jest utworem skończonym, bo każdy chory mógłby ją jeszcze uzupełnić. Dziękował jednak pielęgniarkom i położnym za: przyjazne i delikatne ręce przyjmujące przychodzącego na świat człowieka, za świętą cierpliwość, wytrwałość i każdą kroplę nadziei, za wytrwałą obecność pielęgniarek, pielęgniarzy przy chorych zarówno na oddziałach covidowych w szpitalach jednoimiennych, jak również na zwykłych oddziałach, nieustannie reorganizowanych na potrzeby walki z pandemią.

Wyraził też wdzięczność za podjęcie dyżurów za innych z personelu medycznego, dotkniętych chorobą COVID-19, a więc za każdą nadgodzinę kosztem wypoczynku i rodziny, za znoszenie uciążliwości związanych z zakładaniem koniecznych kombinezonów i pracę w skrajnie trudnych warunkach, za trudną sztukę łączenia procedur z posługą choremu i prowadzenia dokumentacji oraz za spokojne dźwiganie doświadczenia odchodzenia człowieka i towarzyszenie mu do końca.

"Chciałbym też podziękować waszym najbliższym, rodzinom pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych za okazywanie wam miłości, cierpliwości, wsparcia i zrozumienia we wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej" - podkreślił metropolita katowicki.

Przypomniał, że fundamenty tej posługi znajdujemy na kartach Biblii i w tradycji Kościoła, przywołując postać położnej opiekującej się Mojżeszem i miłosiernego Samarytanina.

Przedstawicielki Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie modliły się także w niedzielę na Jasnej Górze w intencji wszystkich swoich koleżanek, a zwłaszcza tych, które wykonując zawód w czasie pandemii zachorowały i straciły życie.

"Przychodzimy tu z modlitwą, z aktem zawierzenia w bardzo szczególnym czasie. Mamy nadzieję, że to spotkanie z Maryją pozwoli nam na oderwanie się od codziennych trosk, wyciszenie się i znalezienie ukojenia" - powiedziała przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie Barbara Płaza.

Jak podkreśliła, pielęgniarki i pielęgniarze mierzą się teraz z wieloma trudnościami i dlatego szczególnie proszą, by nie ustępowało w nich pragnienie troski o pacjenta i opieki nad nim. "By to w nas się nie zatraciło, i by wystarczyło nam sił i cierpliwości do należytego wykonywania zawodu" - dodała przewodnicząca.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin
23,03 zł
32,90 zł

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Abp Skworc do pielęgniarek: waszego powołania nie da się wypełnić bez zanurzenia w Bogu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.