Abp Skworc: zbudowana na małżeństwie rodzina - fundamentem chrześcijańskiej cywilizacji

Abp Skworc: zbudowana na małżeństwie rodzina - fundamentem chrześcijańskiej cywilizacji
Fot. EpiskopatNews / flickr /CC BY-NC-SA 2.0
PAP/kb

"Rodzina, zbudowana na związku małżeńskim kobiety i mężczyzny, stanowi nienaruszalny fundament chrześcijańskiej cywilizacji, który wpisano także w porządek prawny naszego państwa" – powiedział w niedzielę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

W homilii podczas mszy w ramach dnia wspólnoty Emaus Domowego Kościoła abp Skworc przypomniał, że z woli papieża Franciszka trwający rok duszpasterski jest m.in. rokiem rodziny i rokiem św. Józefa. „Wsparci adhortacją <<Amoris laetittia>> (Radość miłości – PAP) patrzymy na małżeństwa i rodziny jako środowiska miłości, w których wszystko się rozstrzyga” – wskazał.

„Rozstrzyga się nie tylko przyszłość młodego pokolenia, rodziny, ale i szerzej: społeczeństwa, narodu, ludzkiej rodziny. Rodzina zbudowana na związku małżeńskim kobiety i mężczyzny stanowi nienaruszalny fundament chrześcijańskiej cywilizacji, który wpisano także w porządek prawny naszego państwa” – stwierdził metropolita katowicki.

„Rodzina jest opoką, używając języka ewangelii. Jest skałą ucieczki, miejscem ocalenia, co potwierdzają obserwacje i badania prowadzone w czasie pandemii. I pięknie to ujmuje tegoroczne hasło Metropolitalnego Święta Rodziny: Dom rodzinny – bezpieczna przystań. Umacnia się w tej wyjątkowej roli bezpiecznej przystani, gdy mocą słowa Bożego i eucharystii, staje się domowym kościołem, który z natury swej owocnie ewangelizuje i katechizuje” – dodał.

DEON.PL POLECA

Podkreślił, że taka domowa katecheza to fundament, na którym buduje się całe życie religijne, chrześcijańskie, młodego pokolenia.

„Jesteśmy, jak uczniowie opisani w Ewangelii i słyszymy słowa zmartwychwstałego Chrystusa: Pokój wam - my, tworzący wspólnotę Kościoła w XXI wieku, w czasach niepokoju i zamętu. Dziś Zmartwychwstały staje pośrodku nas i pozdrawia na słowami, które niech tu jeszcze raz wybrzmią, bo tak bardzo są nam wszystko potrzebne: Pokój wam” - ocenił abp Skworc.

Przyrównał spotkanie ze zmartwychwstałym Chrystusem w kościele, przy eucharystycznym stole, na którym dokonuje się święte przemienienie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa, ze spotkaniem z Bogiem przy stole domowym – pełniącym podobną, jednoczącą, służebną rolę.

„Niech zatem stół, zwłaszcza w tym pandemicznym czasie, będzie codziennie, a zwłaszcza w niedzielę, w waszych mieszkaniach, punktem szczególnym, przy którym tak, jak w wigilijny wieczór, doświadcza się rodzinnej wspólnoty, przy którym pamięta się o nieobecnych i potrzebujących, o chorych, o odchodzących na drugą stronę życia” - zaapelował.

Wezwał, by przy tym samym domowym stole, przy którym spożywane są posiłki, karmić się również słowem Bożym – słuchać go. Podkreślił jednocześnie, że Biblia jest księgą życia.

„Biblia jest dla nas księgą życia wiecznego. Zawiera przecież słowa prawdy prowadzącej ku życiu w domu Ojca. (…) Biblia jest także księgą życia doczesnego. Zawiera bowiem na swoich kartach mądrość życiową. Daje odpowiedź na pytanie jak żyć, aby już w życiu ziemskim znaleźć radość, pokój, wiarę, nadzieję i miłość” - zaznaczył

„Biblia jest księgą życia, gdyż uczy, jak wznosić budowlę życia, by nie runęła pod wpływem żywiołów, różnych pandemicznych okoliczności także, lecz by stała się trwałym przybytkiem Boga samego. (…) Biblia jest Księgą życia, Kościół bowiem rodził się i wciąż się rodzi z natchnionego Duchem słowa Bożego. Fides ex auditu – mówimy - wiara ze słuchania: nie tyle ludzkiego słowa, co bożego” – wskazał.

„To właśnie Słowo Boże – jego głoszenie, słuchanie i zachowywanie – decyduje o żywotności i dynamizmie Kościoła. Boże słowo jest również oczyszczającym Kościół sędzią i kryterium prawdy. Słowa apostoła Jana są jednoznaczne: <<Kto mówi: znam go, a nie zachowuje jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy>>” - przypomniał.

„Biblijne zakorzenienie ochrzczonego i wspólnoty w prawdzie Bożego słowa jest konieczne, by Kościół żył i działał zgodnie z wolą swego założyciela, by zachowywał jego naukę, aby <<miłość Boża była w nas doskonała>> - pouczył apostoł Jan. Tylko taki Kościół, bogaty domowym kościołami, pełni wiarygodnie misję Zmartwychwstałego: idźcie i głoście, nauczajcie” – zaakcentował abp Skworc.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Abp Skworc: zbudowana na małżeństwie rodzina - fundamentem chrześcijańskiej cywilizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.