Abp Skworc na nowy rok duszpasterski: udział w Eucharystii nas przemienia

Abp Skworc na nowy rok duszpasterski: udział w Eucharystii nas przemienia
Fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / pk

Udział w Eucharystii nas przemienia, uczy sztuki dzielenia, postaw prospołecznych i prowadzi do spotkania - powiedział abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, zapowiadając rozpoczynający się w pierwszą niedzielę adwentu nowy rok duszpasterski. Podkreślił, jak ważne jest przygotowanie do Eucharystii i dziękczynienie po niej.

W pierwszą niedzielę adwentu - w tym roku 29 listopada - rozpocznie się nowy rok liturgiczny i duszpasterski. W tym czasie, pod hasłem "Zgromadzeni na świętej wieczerzy", będzie realizowany drugi etap trzyletniego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce poświęconego Eucharystii.

Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski abp Wiktor Skworc, wprowadzając w nowy rok duszpasterski, podkreślił, że konieczne jest przestrzeganie sztuki celebry Eucharystii i sztuki uczestnictwa w niej - ars celebrandi i ars participanti. Zachęcił do tego zarówno celebransów i służbę liturgiczną, jak i osoby, które uczestniczą w Mszy św. w kościołach czy kaplicach oraz te uczestniczące w niej w swoich domach za pośrednictwem transmisji. "Eucharystia to przede wszystkim sam Chrystus, który staje się obecny dzięki działaniu Ducha Świętego" - powiedział.

"W tradycji Kościoła jest, że Eucharystia powinna być poprzedzona przygotowaniem i dziękczynieniem" - podkreślił abp Skworc. "To jest powinność każdego celebransa - przygotować się do Eucharystii w ciszy, a potem za nią też w ciszy dziękować" - wskazał. Jak dodał, to samo dotyczy wszystkich wiernych, także tych, którzy korzystają z transmisji Mszy św. Abp Skworc jednocześnie podkreślił, że nie powinno się korzystać z retransmisji, lecz uczestniczyć w Eucharystii zawsze w czasie równoległym. Zachęcił do tego, aby zaprosić do przygotowania się do transmisji Mszy św. i uczestnictwa w niej wszystkich domowników.

Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski zwrócił też uwagę na społeczne owoce Eucharystii. "Eucharystia to jest łamanie chleba. Kiedy jesteśmy na Eucharystii i uczestniczymy w tym łamaniu chleba (to inna nazwa Eucharystii), to wtedy jesteśmy też zdolni do tego, by dobrami, które posiadamy - materialnymi, duchowymi, swoim czasem - podzielić się z bliźnimi" - powiedział. Abp Skworc zachęcił wszystkich duchownych i wiernych świeckich do korzystania z przygotowanego przez Komisję Duszpasterstwa KEP programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 zatytułowanego "Eucharystia daje życie". W ubiegłym roku był on realizowany pod hasłem "Wielka tajemnica wiary", w tym roku będą mu towarzyszyć słowa "Zgromadzeni na świętej wieczerzy", a w następnym "Posłani w pokoju Chrystusa".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ
31,43 zł
44,90 zł

To właśnie uważność ostatecznie prowadzi do Boga. Kontemplacja jest oglądaniem. W życiu wiecznym nie będziemy o Bogu rozmyślać, ale Go oglądać. Nie będziemy także zajmować się Bogiem w zewnętrznej aktywności, tylko oglądać Go i miłować....

Skomentuj artykuł

Abp Skworc na nowy rok duszpasterski: udział w Eucharystii nas przemienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.