Abp Skworc powołał zespół przygotowujący program ochrony dzieci i młodzieży

Abp Skworc powołał zespół przygotowujący program ochrony dzieci i młodzieży
(fot. episkopat.pl)
KAI / ml

Przygotowanie i opracowania prewencji, czyli całościowego programu profilaktyki w zakresie ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji to zadania, które powierzył metropolita katowicki zespołowi roboczemu powołanemu w archidiecezji katowickiej.

- Naszym zadaniem jest wypracowanie dokumentu, który będzie obejmował różne sektory pracy z dziećmi i młodzieżą w jednostkach kościelnych - poinformował KAI ks. dr Grzegorz Strzelczyk, przewodniczący zespołu. - Musimy także pracować w kierunku tworzenia świadomości tego, że problem nadużyć seksualnych nie jest tylko problemem Kościoła, ale jest problemem społecznym - dodał.

Abp Skworc podkreślił, że "członkowie zespołu pochodzą z różnych środowisk i instytucji archidiecezji katowickiej". - Tak dobraliśmy osoby, żeby wszystkie środowiska, które w archidiecezji zajmują się pracą z dziećmi i młodzieżą miały w tym zespole swojego przedstawiciela - mówi. Podkreśla, że "sprawa profilaktyki i ochrony jest sprawą najważniejszą". - Chodzi o to, by dziecko było bezpieczne i chronione w każdym środowisku - dodał.

Członkowie zespołu podjęli już specjalistyczne studia związane z ochroną dzieci i młodzieży w krakowskiej Akademii Ignatianum, gdzie m.in. zapoznają się z obowiązującym prawem - państwowym i kościelnym. Uczestniczą też w zajęciach o nastawieniu bardziej praktycznym, związanych z ukazaniem sposobu budowania pomocy dla osób dotkniętych problemem - podkreślił ks. Karol Faj.

Ks. Strzelczyk zauważył, że we wszystkich dokumentach pojawia się "magiczna granica" 18 lat. - W naszych pracach musimy iść szerzej. Musimy uświadomić sobie, że mamy do czynienia z szerokim problemem nadużyć - stwierdził. Bogumiła Kopczyk, pracująca w strukturach Caritas archidiecezji zwraca uwagę, że granica pełnoletności "w ogóle nie ma zastosowania w przypadku osób niepełnosprawnych intelektualnie".

Członkowie zespołu zwrócili również uwagę na konieczność współpracy z poza kościelnymi instytucjami zewnętrznymi. - Wystosowaliśmy już pisma do władz wojewódzkich, jednak na razie nie mamy odpowiedzi - mówi metropolita katowicki. - Musimy szukać współpracowników i sojuszników w instytucjach zarówno rządowych, jak i samorządowych oraz wszystkich instytucjach pomocowych dla właściwej i skutecznie ochrony dzieci i młodzieży.

Już pod koniec sierpnia 2018 Rada Biskupów KEP podjęła decyzję o konieczności utworzenia w diecezjach zespołów zajmujących się prewencją w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. Taki zespół 8 stycznia został formalnie powołany w archidiecezji katowickiej. Na jego czele stanął ks. Grzegorz Strzelczyk, a sekretarzem zespołu został ks. Łukasz Płaszewski, pełniący już od ub. roku funkcję delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży.

W tym samym dniu odbyło się również metropolitalne szkolenie dla osób tworzących w poszczególnych diecezjach metropolii zespoły opracowania prewencji, czyli całościowego programu profilaktyki w zakresie ochrony dzieci i młodzieży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Skworc powołał zespół przygotowujący program ochrony dzieci i młodzieży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.