Abp Skwrorc: trzeba rozpocząć zmiany od swojego podwórka

Abp Skwrorc: trzeba rozpocząć zmiany od swojego podwórka
Fot. EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
1 miesiąc temu
KAI / kb

- Jeśli człowiek szanuje i wierzy w Stwórcę, to jednocześnie szanuje całe stworzenie - powiedział w Radiu eM abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki tym samym odniósł się do wyzwań ekologicznych i zbliżającego się wspomnienia św. Franciszka.

Abp Wiktor Skworc przypomniał, że 3 października przypada Niedziela św. Franciszka pod hasłem „Niech cała ziemia błogosławi Pana”. Zwrócił uwagę na inicjatywę Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska. – Ziemia jest wspólnym domem i chcemy razem troszczyć się o ten wspólny dom – podkreślił, przypominając nauczanie papieża Franciszka.

Abp Skworc: trzeba rozpocząć zmiany od swojego podwórka

Arcybiskup pytany, czy katolik powinien angażować się w organizacje ekologiczne, potwierdził, że to doby kierunek. – Musimy mieć świadomość, że losy tego świata ode mnie zależą. Trzeba rozpocząć zmiany od swojego podwórka – podkreślał.

Zapowiadając zawierzenie narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi, metropolita katowicki zaznaczył, że jest to związane z Rokiem św. Józefa i podkreślił, że papież wskazał go jako opiekuna całego Kościoła. Uroczystego zawierzenia dokona abp Stanisław Gądecki w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu 7 października. Abp Skworc zachęcił, aby włączyć się w nie duchowo poprzez modlitwę różańcową.

Hierarcha zaprosił też na X Archidiecezjalną Pielgrzymkę Żywego Różańca do sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej, która odbędzie się w sobotę (9 października). Zaznaczył, że będzie ona przygotowaniem do beatyfikacji ks. Jana Franciszka Machy i przypomniał, że rudzka parafia była pierwszą i jedyną placówką duszpasterską późniejszego męczennika, tam aresztowanego przez Gestapo.

Metropolita katowicki zauważył też, że rozpoczął się nowy rok akademicki na Uniwersytecie Śląskim. Podkreślił, że współpraca Kościoła z UŚ, której owocem jest funkcjonowanie Wydziału Teologicznego, układa się dobrze.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ola Szpunar
20,00 zł

Z tej książeczki dziecko dowie się, do jakich pojemników powinny trafiać poszczególne odpady, które produkujemy codziennie.

Czy wiesz gdzie powinna trafić puszka, karton po mleku, stara gazeta albo obierki z marchewki. Wiesz w jaki sposób...

Skomentuj artykuł

Abp Skwrorc: trzeba rozpocząć zmiany od swojego podwórka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.